Kilenc évvel ezelőtt, az Apple újkori tündérmeséje előestéjén, Steve Jobs visszatérése előtt az egykor szebb napokat látott vállalat részvényei 15 dolláron forogtak a tőzsdén. Ezt követően azonban a zseniális menedzser vezetésével jöttek a cég forradalmi termékei, az iPod, az iPhone, majd napjainkban az iPad és negyedévről negyedévre minden elképzelhető profitvárakozást túlszárnyaló eredményeket tett közzé az Apple.
A folyamatos növekedés azonban az utóbbi időben látványosan begyorsult. A papírok kurzusa három éve még csak 78,20 állt, ahonnan gyakorlatilag töretlenül emelkedett. 2009 októberében érte el a 200 dollárt, majd ezt követően egy éven belül a 300-as szintet is meghaladta a részvények árfolyama. Alig fél évvel ezelőtt törte át először az Apple a 400 dolláros szintet, ami után egy ideig stagnált a papír kurzusa. A január 24-én közölt nyereségadatok után –, mely szerint az utolsó negyedévben 118 százalékkal növelte profitját a cég -, az árfolyamok ismét hegymenetbe kapcsoltak, és szűk három hét alatt 20 százalékot ugrottak.
A legutóbb közölt 13,1 milliárd dolláros nyereség nagyságát jellemzi, hogy az amerikai tőzsdei vállalatok történetében ez minden idők második legnagyobb profitja, ennél csak az ExxonMobil tudott 2008-ban magasabbat elérni. Az olajárak abszolút csúcsakor az Exxon 14,8 milliárdos profitot jelentett. Az Apple elképesztő nyeresége folytán szárnyaló részvényáraknak köszönhetően immár a legértékesebb amerikai vállalatnak számít, tőzsdei kapitalizációja megközelített az 500 milliárd dollárt. Ilyen értékkel, - igaz csak időlegesen, - eddig előtte csupán négy vállalat bírt, a technológiai szektorból a Microsoft és a Cisco, míg a hagyományosok közül a General Electric és a már említett olajipari ExxonMobil.
mfor.hu