2p

Oroszország nem tesz le a - Magyarországon is áthaladó - Déli Áramlat gázvezeték építéséről akkor sem, ha kedvező feltételek mellett résztulajdonosa lehet az ukrajnai gázvezetékrendszernek - jelentette ki csütörtökön Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter újságírók előtt Moszkvában.

Hangsúlyozta, hogy mind a Déli Áramlat megépítése, mind az ukrajnai vezetékrendszer korszerűsítése az orosz gázexport szállítási útvonalainak diverzifikálását szolgálja.

Smatko hozzátette, hogy az orosz terveken nem változtatnak a Déli Áramlat projektet elsősorban költséges volta miatt érő bírálatok sem. "Tudunk arról, hogy a bírálók a projektet túl drágának tartják, s hogy úgy vélik, az azon érkező gázra Európának nincs szüksége. Bizonyosak vagyunk azonban abban, hogy Európának is érdeke a vezeték mielőbbi megépítése" - mondta a miniszter, és hozzátette, hogy a részvényesek már döntöttek.

Végül kijelentette: az eddigieken kívül más országok is csatlakozhatnak a Déli Áramlat projekthez, ez Oroszországnak is érdeke.

Az Északi és a Déli Áramlat gázvezetékek építésének fő célja a volt Szovjetunió tagállamai, s ezen belül is elsősorban a már többször gondot okozó Ukrajna elkerülése, és együttes kapacitásuk nagyjából megfelel az ukrajnai vezetékrendszerének. Az Északi Áramlaton évi 55 milliárd köbméter orosz földgáz jut egyenesen Németországba, a Déli Áramlat Oroszországból visz a tervek szerint 2015-től a Fekete-tengeren át Görögországba, Bulgáriába, Olaszországba, Szerbiába, Magyarországra, Szlovéniába és Ausztriába évi 63 milliárd köbméter gázt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!