A szakértő szerint az ukrajnai és a vele egy időben kibontakozó iraki válság együtt már komoly volatilitást - elsősorban meredek nyersolajpiaci árfolyam-kiugrásokat - eredményezhet. Capital Economics vezető közgazdásza szerint jóllehet az orosz földgázexport leállítása erősíti az ukrán gazdaságot egyre mélyebb recesszióba húzó tényezőket, Ukrajna azonban az elmúlt hónapokban jelentős gáztartalékokat halmozott fel, amelyek - főleg a fogyasztás nyári szezonális visszaesésével - valószínűleg az év végig kitartanának. Ugyanebből az okból Nyugat-Európa is kevésbé sebezhető az orosz-ukrán gázvitából eredő esetleges fennakadásoktól.
Mindebből Shearing szerint az következik, hogy az újabb "gázháborúból" Oroszország maga kerülne a legnagyobb vesztesként, és több a veszítenivalója, mint ahogy azt sokan gondolnák. A Capital Economics már az ukrajnai válsággal kapcsolatos korábbi elemzéseiben is hangot adott ennek a véleményének.
A ház kimutatta, hogy az orosz gazdaság nettó külföldi befektetői pozíciója - hozzávetőleg 150 milliárd dollár erejéig - pozitív, a folyómérleg-egyenleg többletben van, az államháztartási mérleg csaknem kiegyensúlyozott, a közadósság-ráta pedig nemzetközi mércével mérve csekély. Mindez azonban éppen a nyersolaj- és a földgázexportra épül. A két energiahordozó exportja adja a teljes orosz kivitel csaknem kétharmadát és az államháztartási bevételek felét. Ráadásul - a Kínával kötött hosszú távú exportszerződés ellenére is - Oroszország fő földgázexport-piaca továbbra is Európa.
MTI