3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha hosszú időn át nem képes leküzdeni a munkahelyi problémák miatti stresszt, jobb, ha orvoshoz fordul. A tartós stressz ugyanis nem csupán lelkileg tesz bénulttá, hanem a fizikai betegségek táptalaja is lehet.

Ha hosszú időn át nem képes leküzdeni a munkahelyi problémák miatti stresszt, jobb, ha orvoshoz fordul. A tartós stressz ugyanis nem csupán lelkileg tesz bénulttá, hanem a fizikai betegségek táptalaja is lehet.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a 21. században nem a mozgáshiány, a zsíros ételek vagy a dohányzás fogja a legnagyobb veszélyt jelenteni az emberek egészségére, hanem a stressz.
A munkahelyi stressz kialakulásának okai ismertek: a legtöbb helyen fokozott teljesítménykényszer alatt dolgoznak a munkavállalók, s bár tudásuk legjavát próbálják adni, a végén belebuknak az állandó hajtásba.

Szakemberek szerint amennyiben ez az állapot elhúzódik, akkor lelki sérülések mellett testi károsodásokat is szenvedhetünk.
"A stressz állapotában a szervezet fokozza egyes hormonok, így az adrenalin, a noradrenalin és a cortisol termelését. Míg az agy, a szív és az izmok fokozott energiaellátásban részesülnek, addig a májnak, a vesének és az epének kevés jut belőle, így azok nem tudják funkcióikat ellátni" - mondta el a Süddeutsche Zeitungnak Margaretha Alram, a stressz kezelésére specializálódott szakorvos.

Amennyiben a stresszhelyzet tartósan fennáll, úgy a hormonháztartás egyensúlya felborul, s ez fejfájásban, magas vérnyomásban, remegésben, gyomorpanaszokban vagy akár impotenciában is megmutatkozhat. Emellett a stresszes személy üresnek, erőtlennek érzi magát, azaz gyakorlatilag a "burnout" állapotába kerül.
További veszélyforrás, hogy így legyengül az immunrendszer is, és emiatt a betegségek könnyen átvehetik a hatalmat a test felett.

A kevesebb munka, a röpke szabadság, a jobb időbeosztás vagy a befelé fordulás nem minden esetben jelent megoldást.
Alram szerint a tartós stressz legrosszabb stádiumában lévőknek nem okos tanácsokra, hanem valódi orvosi segítségre van szükségük. Egy célirányos terápia során - vitaminok, enzimek segítségével - helyre lehet állítani a felborult hormonháztartást, ami megteremti a fizikai alapot arra, hogy a páciens megszabaduljon ettől az állapottól.

Mindez persze csak az első lépés, a tartós eredményhez a - szűk és tág értelemben vett - körülményekben, valamint a lelki beállítódásban is pozitív változásnak kell bekövetkeznie.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!