Ha hosszú időn át nem képes leküzdeni a munkahelyi problémák miatti stresszt, jobb, ha orvoshoz fordul. A tartós stressz ugyanis nem csupán lelkileg tesz bénulttá, hanem a fizikai betegségek táptalaja is lehet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a 21. században nem a mozgáshiány, a zsíros ételek vagy a dohányzás fogja a legnagyobb veszélyt jelenteni az emberek egészségére, hanem a stressz.
A munkahelyi stressz kialakulásának okai ismertek: a legtöbb helyen fokozott teljesítménykényszer alatt dolgoznak a munkavállalók, s bár tudásuk legjavát próbálják adni, a végén belebuknak az állandó hajtásba.
Szakemberek szerint amennyiben ez az állapot elhúzódik, akkor lelki sérülések mellett testi károsodásokat is szenvedhetünk.
"A stressz állapotában a szervezet fokozza egyes hormonok, így az adrenalin, a noradrenalin és a cortisol termelését. Míg az agy, a szív és az izmok fokozott energiaellátásban részesülnek, addig a májnak, a vesének és az epének kevés jut belőle, így azok nem tudják funkcióikat ellátni" - mondta el a Süddeutsche Zeitungnak Margaretha Alram, a stressz kezelésére specializálódott szakorvos.
Amennyiben a stresszhelyzet tartósan fennáll, úgy a hormonháztartás egyensúlya felborul, s ez fejfájásban, magas vérnyomásban, remegésben, gyomorpanaszokban vagy akár impotenciában is megmutatkozhat. Emellett a stresszes személy üresnek, erőtlennek érzi magát, azaz gyakorlatilag a "burnout" állapotába kerül.
További veszélyforrás, hogy így legyengül az immunrendszer is, és emiatt a betegségek könnyen átvehetik a hatalmat a test felett.
A kevesebb munka, a röpke szabadság, a jobb időbeosztás vagy a befelé fordulás nem minden esetben jelent megoldást.
Alram szerint a tartós stressz legrosszabb stádiumában lévőknek nem okos tanácsokra, hanem valódi orvosi segítségre van szükségük. Egy célirányos terápia során - vitaminok, enzimek segítségével - helyre lehet állítani a felborult hormonháztartást, ami megteremti a fizikai alapot arra, hogy a páciens megszabaduljon ettől az állapottól.
Mindez persze csak az első lépés, a tartós eredményhez a - szűk és tág értelemben vett - körülményekben, valamint a lelki beállítódásban is pozitív változásnak kell bekövetkeznie.
(Menedzsment Fórum)
Orvosi segítséggel győzhető le a tartós munkahelyi stressz
Ha hosszú időn át nem képes leküzdeni a munkahelyi problémák miatti stresszt, jobb, ha orvoshoz fordul. A tartós stressz ugyanis nem csupán lelkileg tesz bénulttá, hanem a fizikai betegségek táptalaja is lehet.