Az egyensúly határa életkoronként és helyzetenként mindenki számára máshol húzódik, ám ha felborul a rend, a jelek nagyon is hasonlók. A legkézenfekvőbb, hogy a dolgozó kiégettnek érzi magát, demotivált, nem tud lelkesedni - mondta Szász Kata életvezetési tanácsadó. Az egyensúly felborulásának egyik legjellemzőbb okaként a szakember a delegálás hiányát említette. A "munkamánia", illetve a munkába menekülés szintén felborítja az egyensúlyt. Az arányok megfelelő kialakításához először fel kell mérni a problémát, meg kell keresni az okokat, miért szánunk több időt a munkára a magánélet rovására. Fontos az ideális egyensúly meghatározása is.
Az IVM Bridge Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója szerint fontossági leltárt kell készíteni. Meg kell határozni a munka és a magánélet legfontosabb céljait. Ezek után időgazdálkodást kell készíteni annak figyelembevételével, hogy milyen feladatok elvégzése szolgálja a cél elérését. Nem lehet elkerülni a stresszoldást sem az egyensúly mielőbbi megtalálásában. Mindennap legalább 10-15 percet lazításra kell szánni, majd az elvégzett feladatok kiértékelése és végiggondolása szükséges.
Nem hisz azonban a magánélet és a munkahely összhangjának optimális egyensúlyában Temesvári Zsolt, a Danubius Rt. Budai Szállodák Igazgatóságának területi emberierőforrás-igazgatója. Magánéleti konfliktusainktól nem szabadulhatunk a vállalatnál, a munkahelyi nehézségeinket pedig gyakran "hazavisszük", vagyis mindkét terület kölcsönösen hat egymásra, így hol ebbe, hol abba az irányba billen a mérleg nyelve - mondta Temesvári Zsolt.
Véleménye szerinte - bár a vezetőknek nem munkaköri feladata a beavatkozás - a főnököknek, a HR-szakembereknek érdemes felkészülniük az ilyen típusú segítségnyújtásra. Ennek módja függ a vállalat kultúrájától, olvasható a Világgazdaságban.
Menedzsment Fórum