[ajanlo=491][igazitas=left/]A szakmai beszélgetésen Gráf József agrárminiszter kiemelte: hazánkban a dohánytermesztés ugyan nem a legnagyobb, de nagyon fontos mezőgazdasági ágazat. Az 5200 hektáron termesztett dohány családok, emberek sorsát határozza meg, így a dohánytermesztés nemcsak agrár-, hanem szociálpolitikai kérdés is. Az agrárminiszter szerint fontos, hogyan alakul a dohánytermesztés uniós támogatása, de abban nem lehet vita, hogy az ágazaton belüli közös fellépéssel itthon is meg lehet - és kell - teremteni a mozgásteret az alapanyag-termelés és feldolgozás számára.
Bittner Imre, a Universal Leaf Magyarország vezérigazgatója a termelőket képviselte a szakmai találkozón. Ahogy elmondta: Magyarországon a dohánytermesztésből mintegy 15 000 család él, és nem mindegy, hogy munkájukhoz - amelynek élőmunka igénye miatt nagy népességmegtartó ereje is van - milyen támogatást kapnak 2006-ban. Az említett családok 85-86 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében él, és a rossz termőtalaj miatt más lehetőségük nem nagyon van a megélhetésre. Bittner utalt arra, hogy a 12 355 tonna EU-s dohánykvótának köszönhetően Magyarország lehetőséget kapott e fontos ágazat továbbfolytatására.
A konferencián felszólalt Patay András, a Magyar Dohányipari Szövetség ügyvezető elnöke, aki a kiszámítható adópolitika fontosságát emelte ki. Pontos, komplex, egyértelmű szabályozásra van szükség, beleértve olyan fontos területeket, mint a reklámok és a fiatalkorú dohányzás visszaszorítása - mondta el.
A Pénzügyminisztérium képviseletében Dr. Molnár Albert, politikai államtitkár szintén az átgondolt jövedéki adópolitika és a kiszámítható keretfeltételek fontosságát hangsúlyozta.
Dr. Nagy János vezérőrnagy, a VPOP országos parancsnoka és Szőke István, a Határőrség Bűnügyi és Felderítési területének egyik vezetője számadatokkal alátámasztva számolt be a cigarettacsempészet és feketekereskedelem ellenes küzdelem eredményeiről és az aktuális felderítési munkákról.
A konferencia befejezéseként Lábody László, a BAT Hungary igazgatója az összefogás erejét és szükségességét emelte ki még egyszer. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a dohányipari vertikum fontos előrelépést tett a szakmai egyeztetés és partneri együttműködés továbbfejlesztése terén.
Menedzsment Fórum
Összefogásra van szükség a dohányiparban
A piacvezető dohányipari vállalat, a British American Tobacco (BAT) Hungary kezdeményezésére a teljes dohányipari vertikum képviselői ültek le egy asztalhoz, hogy szembenézzenek az egyik legsürgetőbb kérdéssel: milyen mértékű és szintű összefogásra van szükség az ágazaton belül.