A világ gazdag országainak polgárai általában nem szívesen gondolnak arra, hogy olcsó ruháikat, játékaikat vagy táskáikat nyomorúságos körülmények között robotoló gyerekek készítették valamelyik fejlődő országban - számolt be az Economist. Pedig az ENSZ munkaügyi szervezetének (ILO) felmérése szerint napjainkban az 5-17 éves korosztályból világszerte minden hatodik gyermek dolgozni kényszerül.
Ez az arány a szegényebb ázsiai és afrikai területeken ennél jóval magasabb is lehet. Az ILO elemzése szerint a gyermekmunka globális felszámolásához a következő húsz évben összesen mintegy 760 milliárd dollárra lenne szükség. Ebből az összegből - amely egyébként nem több az Egyesült Államok éves GDP-jének hét százalékánál - elegendő iskolai férőhelyet lehetne teremteni a kényszerből dolgoztatott, valamennyi kiskorúnak, és pótolni lehetne a családok bevételkiesését. A szervezet szerint ez a befektetés rövid idő alatt sokszorosan megtérülne az iskoláztatás segítségével megnövekedő emberi tőke, valamint a balesetek és a betegségek visszaszorulása miatt.
Más szakértők azonban - a jelenlegi gazdag államok XIX. századi példáira hivatkozva - azt állítják, hogy a gyermekmunka csak a szegénység megszüntetésével párhuzamosan számolható fel, amelyet pedig a gazdag országok mindenekelőtt azzal segíthetnének elő, hogy eltörlik a szegényebb országok termékeire kivetett vámokat és korlátozásokat - írja az Economist.
Összefogást sürget az ILO a gyermekmunka ellen
Világszerte több tízmillió gyermek kényszerül munkára, amely ellen most az az ENSZ munkaügyi szervezete, az ILO sürget összefogást.