Átlagosan kétszázezer forint körül lehet keresni a közszférában, ez nagyjából megfelel az átlagos bruttó bérnek hazánkban - derül ki a Merces által készített felmérésből. Ugyanakkor jelentős különbségek vannak az egyes pozíciók között bérezésben, de ez a versenyszférára is jellemző.
Átlagbért visznek haza a közszolgák
"Több szempont alapján elemeztük a több százezer állami alkalmazott és köztisztviselő fizetését, konkrét pozíciókat vizsgáltunk. Általánosságban megállapítható az, hogy a közszféra bérei nagyjából megfelelnek az országos átlagnak" - mondta az mfor.hu kérdésére Ficza János, a Workania marketing és PR munkatársa.
A cég szakemberei szerint az állami alkalmazottak fizetése legalább annyira érdekli az embereket, mint a gyakorta sokmilliós végkielégítések, sokan kíváncsiak arra, mennyit visznek haza az államnak dolgozók és milyen béren kívüli juttatásokra számíthatnak.
"Az állami tulajdonú cégek 192 500 forintos bruttó átlagjövedelméhez képest lényegesen magasabb a bérszínvonal az államigazgatási szervek dolgozói körében (224 000 forint), de a közigazgatási szervek 202 400 forintos átlagjövedelme is magasabb" - derül ki a szerdán nyilvánosságra hozott felmérésből.
A KSH adatai szerint a magyar gazdaságban január-március között 207 000 forint volt az átlagos bruttó bér, ez is azt támasztja alá, hogy egy átlagos állami dolgozó nem keres többet, mint a versenyszféra képviselői.
Nem mindegy, mit dolgozunk az államnak
A pozíciók szerinti összehasonlítás során azonban már lényegesen árnyaltabb a kép, hiszen nem mindegy, hogy főosztályvezetői székben ülünk-e átlagosan havonta bruttó 492 000 forintért, vagy ügykezelők vagyunk mindössze 136 000-ért.
"Az utóbbi hetekben sokak által tapasztalt könyöklést az egyes osztályvezetői státuszokért jobban megértjük, ha arra gondolunk, hogy osztályvezetőként a közszférában akár 378 000 forintot is meg lehet keresni" - teszik hozzá a felmérés készítői. De nem panaszkodhatnak a főtanácsosok sem, hiszen az ő átlagos alapbérük eléri a 288 000 forintot.
Még jobb persze, ha az új kormányzati ciklusban az embert vezető főtanácsosnak nevezik ki, mert ebben az esetben akár 320 000 is lehet a havonta borítékban, vagy a számlánkon. Jól hangzik a főmunkatársi státusz, sőt jól is lehet vele keresni: átlagosan havonta 222 000-et.
"A versenyszféra béreit most nem vizsgáltuk, de a korábbi tapasztalatok alapján ott is hasonlók az arányok a vezetők és a beosztottak fizetései között" - mondta kérdésünkre Ficza János.
Sokan nem kapnak egyéb juttatást
A felmérés készítői azt is megvizsgálták, hogy az állami alkalmazottak mekkora hányada részesül valamilyen béren kívüli juttatásban és melyek a legnépszerűbb ilyen pluszjövedelmek. A legmeglepőbb, hogy valamennyi válaszadó adatát figyelembe véve, a közigazgatásban dolgozók 37,6 százaléka a vizsgált juttatások egyikére sem jogosult.
További érdekesség, hogy mindössze az állami alkalmazottak harmadának térítik meg a munkába járás költségeit. Ficza János kérdésünkre elmondta: ez az arány a versenyszférában magasabb. Emellett jelentős különbségek vannak a legnépszerűbb béren kívüli juttatásokat tekintve is.
A versenyszférában dolgozók esetében nem a munkába járás költségének megtérítése a legnépszerűbb, hanem megelőzi például az egészségügyi ellátás. Érdekesség például, hogy az államigazgatási szerveknél minden ötödik dolgozó kap nyugdíjbiztosítási hozzájárulást, 18 százalék pedig egészségügyi ellátást. Szintén az államigazgatási szerveknél tapasztalható, hogy a dolgozók 11 százaléka magáncélokra is használhatja a céges telefont, szolgálati gépkocsi esetében ugyanez az arány 2 százalék.
Menedzsment Fórum