A felnőttképzés rövid és hosszú távú stratégiáját ismertetve Burány Sándor [ajanlo=47][igazitas=left/] foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter azt mondta, hogy a felnőttkori oktatás jelentős szerepet játszik az ország versenyképességének növelésében, a gazdálkodók és munkavállalók alkalmazkodásában, az esélyek kiegyenlítésében, a hiányzó szakképzett munkaerő pótlásában, valamint az iskolarendszerű képzésből kikerülők összetételének korrekciójában - írja a magyarorszag.hu. A felnőttképzés elsősorban a munkanélkülieknek, a fiataloknak, az inaktívaknak és a gyermekgondozási ellátásban részesülőknek biztosít lehetőségeket a munkaerőpiacon.
Az elfogadott koncepció szerint a hosszú távú stratégia alapja, hogy erősödjön a gazdaság és a felnőttképzés kapcsolata. A hosszú távú stratégia nagy súlyt fektet emellett a források hatékony felhasználására és a felnőttképzési irányítási rendszer korszerűsítésére. A rövid távú program értelmében növelni kell a munkaadók és a munkavállalók alkalmazkodóképességét, és így a magyar gazdaság versenyképességét. Rövid távú feladatként fogalmazza meg a program a hátrányos helyzetű rétegek munkaerő-piaci beilleszkedésének és foglalkoztathatóságának javítását, valamint a felnőttképzési és munkaerő-piaci rendszer fejlesztését - idézte a minisztert a kormányzati portál.
A következő három év legfontosabb feladatai közé sorolja a koncepció a beruházásokat támogató képzési programok elindítását, valamint azt, hogy a képzéseket a munkaerő-piaci igényekre és előrejelzésekre építsék. Biztosítani kell az ingyenes szakmaszerzés lehetőségét felnőttkorban is az első, valamint ötven év fölött is a második szakma megszerzéséhez, továbbá meg kell teremteni a szakképzési szintek közötti rugalmasabb átjárhatóságot.
Kapcsolódó anyagok
Ellehetetleníti az ipari parkokat a szakmunkáshiány
Tízmilliárdokat szánnak felnőttképzésre
Többen kapnak támogatást a felnőttképzésben
Ötven felett ingyenes lesz a második szakma tanulása
A kormányzat új felnőttképzési stratégiája nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a szakképzésre, ennek érdekében ingyenesen kívánják biztosítani felnőtt korban az első, ötven éven túl pedig a második szakma megszerzését.