Mivel a vizitdíjat február közepén vezették be, így éves szinten 26,6 milliárd forintról beszélhetünk majd 2008-ban, amikor a kérdésről jöhet a népszavazás. A vizitdíj fizetése - a 18 éven aluli gyermekek kivételével - szinte minden biztosítottat érint, és a felmérések szerint ez évi két-háromezer forintos kiadást jelent az átlagpolgárnak.
A kórházi napidíjról és a vizitdíjról szóló javaslatot az ellenzéki párt újrafogalmazta, hogy még véletlenül se érintse a költségvetést, ugyanis az alkotmány kimondja, hogy büdzséről nem lehet népszavazást tartani. Így a frissített kérdések arra vonatkoznak, hogy e két díj a következő év januárjától megszűnjön-e, vagyis ez a rész - sikeres és érvényes voksolás esetén - a 2009-es költségvetési törvényt érinti majd.
A tandíj hasonló nagyságrendű kérdés, hiszen a tervek szerint 2008 szeptemberétől átlagosan 105 ezer forintot kell fizetniük a másod-ötödéves egyetemi és főiskolai hallgatóknak. Az állami képzésben részt vevőkkel számolva évi 26,6 milliárd forint pluszbevétele keletkezik majd a felsőoktatási intézményeknek.
A népszavazás további kérdéseit nehéz számszerűsíteni, bár nem valószínű, hogy a nem vényköteles gyógyszerek patikán kívüli forgalmazása bármilyen költségvetési megtakarítást vagy kiadást generálna. Hasonlóan semleges hatású a büdzsé szempontjából az a kérdés, hogy a még állami, önkormányzati tulajdonban lévő egészségügyi intézményeket el lehessen-e adni - nem számítva a nagy értékű ingatlanok eladásából származó egyszeri bevételt - írja a Napi Gazdaság.