2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy valószínűséggel legkésőbb jövő tavasszal népszavazás lesz Magyarországon. A Fidesz által felvetett témák közül költségvetési szempontból komolyabb tételnek számít a vizitdíj, illetve a kórházi napidíj kérdése, e forrásból ugyanis csak az idén 23,3 milliárd forintos bevételhez juthatnak az egészségügyi szolgáltatók - olvasható a Napi Gazdaság cikkében.

Mivel a vizitdíjat február közepén vezették be, így éves szinten 26,6 milliárd forintról beszélhetünk majd 2008-ban, amikor a kérdésről jöhet a népszavazás. A vizitdíj fizetése - a 18 éven aluli gyermekek kivételével - szinte minden biztosítottat érint, és a felmérések szerint ez évi két-háromezer forintos kiadást jelent az átlagpolgárnak.

A kórházi napidíjról és a vizitdíjról szóló javaslatot az ellenzéki párt újrafogalmazta, hogy még véletlenül se érintse a költségvetést, ugyanis az alkotmány kimondja, hogy büdzséről nem lehet népszavazást tartani. Így a frissített kérdések arra vonatkoznak, hogy e két díj a következő év januárjától megszűnjön-e, vagyis ez a rész - sikeres és érvényes voksolás esetén - a 2009-es költségvetési törvényt érinti majd.

A tandíj hasonló nagyságrendű kérdés, hiszen a tervek szerint 2008 szeptemberétől átlagosan 105 ezer forintot kell fizetniük a másod-ötödéves egyetemi és főiskolai hallgatóknak. Az állami képzésben részt vevőkkel számolva évi 26,6 milliárd forint pluszbevétele keletkezik majd a felsőoktatási intézményeknek.

A népszavazás további kérdéseit nehéz számszerűsíteni, bár nem valószínű, hogy a nem vényköteles gyógyszerek patikán kívüli forgalmazása bármilyen költségvetési megtakarítást vagy kiadást generálna. Hasonlóan semleges hatású a büdzsé szempontjából az a kérdés, hogy a még állami, önkormányzati tulajdonban lévő egészségügyi intézményeket el lehessen-e adni - nem számítva a nagy értékű ingatlanok eladásából származó egyszeri bevételt - írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!