5p

Hihetetlen fejlődésnek indult a biometrikus azonosító eszközök, például az ujjlenyomat- és az íriszleolvasók piaca. A többség üdvözölné, ha a PIN kód beütése helyett ilyen módon "ismerné fel" őt egy bankautomata. Annak viszont nem mindenki örül, hogy számos cég már évek óta használja ezeket a berendezéseket a munkaidő nyilvántartása végett. Mfor.hu háttér.

PIN kód helyett (Mfor-illusztráció)

A biometrikus azonosítás - amely egyebek között ujjlenyomat-, írisz-, retina és arcfelismerésen alapul - világszerte egyre elfogadottabbá válik. Az emberek egyre kevésbé gondolják, hogy ezek az eszközök megsértik a szabadságukat, ehelyett elfogadják mint szükségszerű rosszat - például a bűnözés elleni harcban.

Ezt támasztja alá egy nagy-britanniai felmérés is, amelyet az Online Recruitment munkaügyi portál ismertetett. A kutatás szerint a nyilvánosság teljes támogatását sikerült megszerezni az ujjlenyomat- és az íriszazonosító rendszerek bevezetését illetően. Tízből nyolc ember üdvözölné, ha a pénzügyi tranzakcióknál ez alapján "ismernék fel" őt a chip és a PIN kód helyett, illetve bármilyen más esetben, amikor személyazonosságukat kell bizonyítani (például a repülőtéren).

Bár a háromezer megkérdezett ember fele úgy véli, hogy ez a módszer korlátozza a modern életet, ugyanakkor elismerték, hogy általa csökkenthető a lopás és a terrorizmus kockázata. Tízből csupán egy ember gondolja, hogy a biometrikus azonosításnak a célja adataik tárolása. Több mint kétharmaduk viszont azt reméli, hogy az védelmet nyújthat a bűnözők ellen, és  - gyakorlatias oldalról megközelítve a kérdést - abban is segíthet, hogy ne kelljen számtalan jelszót megjegyezniük.

Az ujjlenyomat- és íriszazonosítást az amerikaiak már régóta ismerik (az USA-ba újonnan belépőktől ujjlenyomatmintát vesznek). Hollandiában pedig az íriszfelismerést "vetették be" a Schiphol-repülőtéren, ahol a gyakran utazókat ellenőrzik ilyen módon.

Biometrikus útlevelek tízmilliárdért


Míg az Európai Unión belül a belső határellenőrzéseket megszüntették, és akár egy szál személyivel is utazhatunk a tagországok között, az uniós határon túlra már az EU szabályai szerint “megerősített” útlevélre van szükség. Magyarországon tavaly augusztus végén vezették be a biometrikus útleveleket, amelyekben egy elektronikus chipen is fellelhetők az okmányon szereplő adatok. Az ujjlenyomatokat egyelőre nem tartalmazzák ezek a chipek, azokat az EU előírása szerint 2009 júliusától kell elhelyezni az útlevelekben.

A biometrikus útlevelek bevezetése hazánkban tízmilliárd forintba került, mondta el az mfor.hu kérdésére Somogyiné Szolomájr Irén, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának megbízott titkárságvezetője. A drágulás mértéke egyébként a megszokottnál kisebb volt: míg régen a tíz évre kiállított útlevélért nyolcezer forintot kellett fizetnünk, addig, az új, burgundivörös okmány tízezer forintot kóstál.

Kézgeometria- és arcfelismerők: a jövő eszközei 

Magyarországon egyre több cég is használ biometrikus azonosító eszközt, sokan a munkaidő-nyilvántartás érdekében. A budapesti székhelyű Login Autonom nevű, műszaki biztonsági rendszerek szállításával foglalkozó vállalatnál is ez a legkeresettebb megoldás, közölte lapunkkal Otti Csaba ügyvezető. Hozzátette: jellemzően termelő, gyártó cégeknél vezetik be a kézgeometria-azonosítót e célból. Ugyanakkor irodai környezetben az ujjlenyomat-azonosítás is elegendő lehet - nagyjából kétszáz felhasználóig.

Az ügyvezető úgy véli, hogy a jövőben a legelterjedtebb eszközök közé is  bekerülhetnek a kézgeometria-azonosítók és az arcfelismerők. Míg egy családi házban inkább az ujjlenyomat-azonosító rendszer részesíthető előnyben, addig egy több száz fős termelő cégnél vétek ilyet bevezetni. Otti egyébként ismer olyan termelő céget, ahol ötszáz felhasználóból hatvan (!) nem "tudja" használni az ujjlenyomat-olvasókat. Ez esetben nyílván arról van szó, hogy nagyjából ötven dolgozó visszaél a rendszerrel.

Joggal féltjük-e adatainkat?


Danny Harrison, a nagy-britanniai felmérést végző CPP cég szóvivője szerint az emberek tisztában vannak azzal, hogy szükség van a biometrikus azonosításra. Ugyanakkor sokan aggódnak amiatt, hogy ez miként fog működni "élesben", és sok kérdés felmerül az adatvédelmet, a titoktartást, a higiéniát és a költségeket illetően is.

Szinte az összes megkérdezett fél attól, hogy ha valakinek sikerülne feltörnie a központi adatbázist, akkor ellophatják személyes információit.

Otti Csaba felhívta a figyelmet arra, hogy rengeteg olyan ujjlenyomat-azonosító eszköz létezik, amely nem használ élőujj-felismerést. Szerinte ez nagyon komoly biztonsági problémát vet fel, mert egy ujjlenyomat lemásolása nagyon egyszerű.

Ugyanakkor - mint mondta - a biometrikus azonosító berendezések nem tárolják az azonosítandó testrész képét (kivéve azokat, amiket bűnüldözésre használnak). Ehelyett a kép elkészítése után egy kód keletkezik, amiből nem állítható vissza az eredeti minta - még akkor sem, ha feltörik a központi szervert. Az ügyvezető hozzáfűzte: az általuk használt berendezések mindegyike alkalmas arra, hogy egy chipkártyán tárolja a mintát, s még a kód sem kerül be a központi szerverbe.

Danny Harrison kiemelte: a biometrikus azonosító rendszerek tervezett használatánál mindig figyelembe kell venni az emberek véleményét, és meg kell szerezni a bizalmukat hozzá, anélkül ugyanis a módszer bevezetése kudarcba fulladhat.

Kovács Zita 

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!