4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A múlt héten írt ki eszközbeszerzésre pályázatot az NFÜ, de már tegnap le is zárta a jelentkezést a vissza nem térítendő forrásokra. Bár a keretösszeg alacsony volt, így nem lehetett illúziója senkinek egy hosszú folyamatra, ám néhány érdekes kérdés így is felmerült.

Szinte már nem is bíztak abban a közép-magyarországi cégek, hogy még idén számukra is elérhető pályázat nyílik meg. Aztán a nyár kellős közepén, július 23-án 14:18-kor "Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztése" címmel megjelent egy pályázati kiírás  - segédletek nélkül - a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján. A kiírás szerint a pályázatokat július 23. és szeptember 30. között lehetett beadni. Ráadásul - bár ezek nélkül is el lehetett készíteni a pályázatot - a segédletek ekkor még nem kerültek fel a honlapra.

A korábbi évek tapasztalata alapján egyébként egy-egy kiírás előtt néhány héttel már megjelentették a várható új pályázatot, így a vállalakozásoknak volt idejük felkészülni, a pályázati anyagot összeállítani. Most mindent egybe véve egy hét állt rendelkezésére a pályázóknak.

A legnagyobb kánikulában, a szabadságok idején

Pedig nem egy korábban felfüggesztett kiírás nyílt meg ismét, hanem egy új forrás, mely esetében talán korrektebb lett volna a "hagyományokhoz ragaszkodni”. Az eszközbeszerzésre biztosított források ugyan néhány fejletlenebb régióhoz képest nem kínáltak lélegzetelállító feltételeket, hiszen a támogatás intenzitása Pest megyében 35, míg Budapesten - attól függően, hogy kis- vagy középvállalatról van szó - 30, illetve 20 százalékos vissza nem térítendő forrást biztosított volna. Ráadásul az egy-egy cégre jutó összeg nagysága is csak 3-20 millió forintig terjedt.

Mindezek fényében kicsit furcsa, hogy a "legnagyobb kánikulában", a szabadságok idején, előzetes ismertető nélkül nyitották meg a forrásokat. A jó szándék ellenére ugyanis a lemaradó cégek számára könnyen rossz szájízt okozhat, arról nem is beszélve, hogy összeesküvés-elméletek kreálására is jó alapot adnak a történtek.

Egyesek számára félrevezető lehetett az is, hogy az NFÜ honlapján a segédletek (amelyek nélkül a profi pályázatírók ugyan elkészíthették az anyagot) csak hétfőn 18:18-kor jelentek meg, majd 24 órával később, kedden 19:21-kor – a rendelkezésre álló keret kimerülésére tekintettel – a kiírást július 30-i hatállyal felfüggesztették. Vagyis az év legforróbb napjának kora esti órájában a pályázó cég szemfüles munkatársa, vagy tanácsadója észrevette, hogy a segédeletek felkerültek a honlapra (az rss-szolgáltatás igénybevételével ez elvileg még működhet is, ha valaki a hétfői kánikulában este 7-kor a gépe előtt ült), éjszaka megírta a pályázatot, reggel mindenkivel aláíratja, és gyorsposta vagy futárposta segítségével még aznap elküldte az NFÜ-höz.

Azt, hogy egy cég ilyen gyorsan el tudja készíteni pályázatát, elvileg meg lehet magyarázni, hiszen az elmúlt években több, meglehetősen hasonló jellegű kiírás jelent meg, így az előkészített anyagokat a pályázatírók "futószalagon" tudják "gyártani". Ugyanakkor felvetődik az is, hogy vajon hány cégnek lehetett naprakész pályázati anyaga, amikor immár egy éve nem volt a közép-magyarországi régióban (Budapest, Pest megye) vállalakozás-fejlesztési kiírás.

Igaz, hozzátehetjük, hogy a kiírás kapcsán a teljes keretösszeg csupán 1,175 milliárd forint volt, az NFÜ a pályázati tájékoztatóban pedig azt is jelezte, hogy 80-120 kedvezményezett vállalakozással számoltak. A kiírás gyors felfüggesztése alapján pedig úgy tűnik, legalább ennyi cégnél minden abszolút klappolt az év legforróbb, és az azt követő napján.

A fentiek fényében különösen érdekes lehet a 2014-2020 közötti időszak pályázati rendszer, amikor az előzetes hírek szerint az állam fog közreműködni a pályázatok előkészítésében. Míg jelen kiírás alapján, ha valakinek volt egy "tűzközelben lévő tanácsadója" és folyamatosan aktualizált pályázati anyaga, elvileg tudott pályázni, addig a jövőben a központi tanácsadó szervezet, akár előzetesen kiiktathatja a neki nem szimpatikus projekteket, vállakozókat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!