5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az iparkamara elnöke szerint az mentette meg hazánkat a komolyabb összeomlástól, hogy az elmúlt években a vállalkozások olyan terheket viseltek el, amilyenre sehol máshol nem volt példa. A szakember szerint komoly veszély, hogy az ország visszatér arra az útra, ami a válságba belevitte, ezért nem szabad visszatérni a korábbi gazdasági modellekhez. Mfor.hu-tudósítás.

Hitviták vannak tele indulattal

"Ma a közgazdaság szakmában nem szakmai viták vannak, hanem hitviták. Az érvelések lényege nem az, hogy a végeredmény jó legyen, hanem az, hogy megindokoljuk az előzetesen célként kitűzött megállapításokat" - mondta az 50. Közgazdász-vándorgyűlésen csütörtök délután tartott előadásában Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke kiemelte: a magyar társadalom nem térhet vissza arra az útra, ami a válságba belesodorta, ebben pedig a közgazdászoknak segíteni kell.

A szakember szerint Magyarországot legalább három komoly sokkhatás érte 2008-ban azokon a sokkokon felül, melyek minden országra hatással voltak. Mindenki megérezte például a külkereskedelmi mérleg visszaesését és a cserearányok romlását, de az állami kiadások összezuhanása leginkább hazánkra volt jellemző. "Mi nem tudtuk növelni a hiányt, sőt csökkenteni kellett. 2008-ban a magyar kormánynak nem volt érdemi mozgástere" - indokolta Parragh. Harmadik sokkhatásként a hitelezés befagyását említette az MKIK első embere.

A pénzügyi szektorban sincs visszaút

"Magyarországot az elmúlt években a vállalatok erőn felüli teljesítménye mentette meg, a vállalati szféra olyan terheket vállalt fel, amiket Európában nagyon kevés országban lehetett tapasztalni" - hangsúlyozta a kamara elnöke. Szerinte a cégek túlterhelése mellett szinte meglepő, hogy 2008-hoz képest mindössze 4 százalékkal esett vissza a magyar GDP.

Részben Patai Mihály korábbi előadására reagálva Parragh László prezentációjában is kiemelt szerepet kapott a magyar bankrendszer. Az MKIK szakembere szerint aggasztó, hogy nem csak a tulajdonosok, hanem a menedzsment körében is egyre nagyobb a külföldiek részaránya a bankoknál. Ezzel szemben szerinte egy olyan új modell kell, mely növeli a bankrendszerben a magyar tulajdoni hányadot. "Növelni kell a szövetkezeti hitelintézetek súlyát és szerepét, monetáris eszközökkel is segíteni kell, hogy a cégek Magyarországon bejegyzett bankokban bonyolítsák ügyleteiket. Nem az a megoldás, hogy visszatérünk a régi rossz modellhez, hanem meg kell találni az a középutat, ami könnyen megtalálható" - emelte ki.

Parragh hangsúlyozta: meg lehet teremteni Európa legbankbarátabb kormányzását, de akkor újra neki fogunk menni a falnak. "Ha az emberek nem értik meg, hogy nem lehet svájci frankban hitelt felvenni, ha a jövedelmi viszonyaik nem engedik meg, akkor az hosszú távon nem lesz fenntartható" - szögezte le.

Teljes megújulás kell az uniós forrásoknál

"Elrontottuk az uniós források felhasználását: elrontottuk a célmeghatározást, katasztrofális intézményrendszer épült fel, a támogatási intenzitás rendre alacsonyabb az előírásnál, ársávos pályázatok kényszere van, 200-400 napos kifizetések vannak a rendszerben, a gazdaság szereplőinek jelentős része kiábrándult az uniós forrásokból" - ostorozta a pályázati rendszert Parragh László.

Az MKIK elnöke szerint az uniós források legalább felét, de inkább kétharmadát gazdaságfejlesztésre kell fordítani, ami aztán pénzt termel, abból pedig lesz lehetőség "szépészeti beruházásokra". Hozzátette: kiemelt ágazatokat komplexen kellene támogatni akkor is, ha ebből viták vannak. "Az egész feltétele, hogy az intézményrendszert újragondoljuk, új szerepköröket határozzunk meg. Elfogadhatatlan, hogy Brüsszel makrogazdasági mutatókhoz kösse a kiutalásokat, hiszen a magyar kisvállalkozások nem tehetnek a gazdaságpolitikai problémákról" - szögezte le a szakember.

Chikán: nincs megoldás az IMF nélkül

Az 50. Közgazdász-vándorgyűlés utolsó csütörtöki előadásán Chikán Attila volt gazdasági miniszter hazánk versenyképességi problémáiról beszélt. Szerinte semmilyen politikai vagy társadalmi célt nem lehet úgy megvalósítani, hogy a gazdaságot nem hozzuk egészséges állapotba. "A jelenlegi kormány a saját céljait sem lesz képes elérni, mert nem támaszkodhat a gazdasági sikerekre, melyek lehetővé tennék a célok megvalósítását" - véli a Corvinus Egyetem tanára.

Chikán szerint versenyképességi szempontból a legnagyobb probléma az, hogy átkerültünk egy másik kategóriába: amíg a 2000-es évek elején a régió éllovasai között voltunk, addig mostanra Bulgária és Románia szintjére kerültünk.

"Nincs megoldás ma anélkül, hogy megállapodnánk az EU-val és az IMF-fel. Ez szükséges, de nem elegendő feltétel a továbblépéshez" - hangsúlyozta előadása végén Chikán. Hozzátette: természetesen mindenki jó megállapodást akar kötni, de azt látni kell, hogy ennek feltételeit ma sajnos nem elsősorban mi diktáljuk, hanem a tárgyalópartnerek.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!