3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem kerül többe egy passzív ház építése, mint a hagyományos családi házaké, állítja egy hazai passzív ház kivitelezője. A technológia itthon még nem túl elterjedt, pedig sokat spórolhatunk a villany és gázszámlán.

Passzívnak azt a házat nevezik a szakértők, amelybe nem szükséges aktív fűtést beszerelni, mivel a használati eszközök és a bentlakók által leadott hő, kiegészítve a nap sugárzásával, elegendő meleget ad. Ehhez viszont nagyon jó hőszigetelésű falakra, ablakokra van szükség.

A hazai ház falai Baucell elemekből készültek. Ez olyan - Lego-szerűen összerakható - zsaluzat, amely kívülről 30, belülről pedig 5 centiméter vastag polisztirolból (közhasznú nevén hungarocellből) áll, amely közé 15 centiméter vastag beton önthető. Az építőelem zsaluzó funkciója a beton megkötése után megszűnik, utána már "csak" hőszigetel, nem is akárhogyan. Ma egy jó minőségű, 38 centiméter vastag üreges kerámia elemekből rakott fal hőátbocsátása 0,4 körüli, a szóban forgó falé viszont mindössze 0,09. Az ablakokba 3 rétegű üvegezés, az üvegek közé pedig argon gáz kerül.

A német Passiv Hause Institut azt a követelményt állítja a passzív házak elé, hogy azok minden egyes négyzetméterét ki kell tudni fűteni egy szezonban 15 kilowattóra/nm/év energiával (a bemutatott háznál ez 18 kWh). A ház így is "3 literesnek" mondható, vagyis szezononként elég a fűtésére négyzetméterenként 3 liter fűtőolaj. (Ma egy átlagos magyar családi háznál ennek a tízszeresére van szükség.)

Miután a passzív ház határoló szerkezetei a levegőt is bezárják az épületbe, a szellőztetést géppel kell végezni, erre két darab 70 wattos ventillátor - no és egy csőrendszer - szolgál. A cső - mielőtt belépne a házba - két méter mélyen körbefutja a kertet. Így télen a külső hőmérsékletnél melegebb, nyáron pedig hidegebb levegő jut a lakásba.

A ház generál kivitelezője a Bauland Kft. volt. Béleczki Attila ügyvezető az MTI-nek elmondta, hogy egy passzív ház nem kerül többe, mint egy olyan házé, amely 38 centiméteres üreges téglából, 10 centiméter vastag hőszigeteléssel készül. A passzív háznak a szerkezete, a hagyományosnak pedig a gépészete kerül többe. Konkrétan a négyzetméter ár 240 ezer forint.

A Bauland Kft. által épített lakóépület a nemzetközi szabványok szerint - ahogy az a szövegből is kiderül - nem tekinthető passzívháznak, mert nem valósul meg a 15 kilowattóra/nm/év kifűtés, csupán alacsony energiaszintű háznak felel meg (a szerk.)

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!