5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Vitaminok, megfázás- és puffadás elleni szerek, popsi- és visszérkenőcs többféle is található azon a listán, amely a jövőben patikán kívül is árusítható termékek neveit tartalmazza. 85 készítmény pedig korábban még nem vagy nem ilyen formában volt forgalomban. Még nem eldöntött kérdés, milyen marketingre számíthatnak a patikákból kikerülő termékek, ha egyáltalán lesz ilyen.

Kétséges a kimenetel (mfor.hu montázs)

Több szakértő is úgy vélta a tavalyi év végén, hogy a patikaliberalizációval a vény nélkül kapható gyógyszerek hirdetői lehetnek idén - a várhatóan lassabb növekedést produkáló - reklámpiacnak a motorjai. A nemrégiben megjelent, és pillanatok alatt elhíresült listát nézegetve joggal támadhat a kétség, hogy a korábbi jóslatok valóban bekövetkeznek-e.

"Az is előfordulhat, hogy a kereskedelmi láncok és benzinkutak nem fognak kiemelt figyelmet fordítani a gyógyszerek reklámozására, ahogy a patikák sem hirdetik különösebben, hogy fogkrémet, gyógyteákat vagy kozmetikumot is árusítanak" - véli dr. Horváth Zsolt, az egészségügyi kommunikációra szakosodott Presolution Kft. ügyvezető igazgatója. A vezető szerint egyébként a patikaliberalizációból fakadó kommunikációs és marketing kihívásokra már készül egy ideje a szakma.

Ennek ellenére lapunknak több iparági érintett is úgy nyilatkozott (így például a Bayer, a Sanofi, vagy a Novartis), hogy érdemiekben még nem nagyon foglalkoztak azzal a kérdéssel, mennyit is áldoznának idei marketingbüdzséjükből a patikán kívül megjelenő termékek promotálására. Mivel a lista nincs kéthetes, így az indok akár el is fogadható. Ám olyan érvek is ismertek, hogy a gyártók nem akarnak ujjat húzni a patikusokkal, ezért egy fillért sem költenek olyan reklámra, amely a gyógyszertáron kívüli forgalmat erősíthetné. Ezt a véleményt erősítheti az a tény is, hogy a gyártók közül többen még arról sem döntöttek, hogy kívánnak-e élni törvény adata lehetőségükkel és tágabb piacon is megmérettetik-e készítményeiket.

A lajstromban 85 olyan a fogyasztó által "ismeretlen" készítmény található, amelyet eddig még nem vagy nem a listán szereplő kiszerelésben árusítottak. A fennmaradó gyógyszerek közül 29 nevezhető "húzóterméknek", ezek forgalma haladta meg 2006-ban a 100 millió forintos nagyságrendet, és majdnem ugyanennyi azon készítmények száma, amelyekből egymillió forintnyit sem forgalmaztak a múlt évben. Az élmezőnyben szerepel a köztudatba a tavalyi év végén berobbant, kimondhatatlan nevű megfázás elleni készítmény, az Oscillococcinum, de ezt erősíti a Neo Citran és a Fenistil gél is. Az első tízben mindössze két rivális termék található, így marketing szempontból ezek esetében lenne kívánatos a márkaimázs erősítés, amennyiben valóban kaphatóak lesznek benzinkutaknál vagy a legközelebbi szupermarketekben.

A vitaminoknak "elég jó a marketingjük" az aktuális tisztító- és fogyókúrák és a nemzetközi celebek révén, akik félévente hangoztatják valamely élelmiszer és a benne lévő értékes anyagok áldásos hatását, így vélelmezhető, hogy ezek hirdetésére az eddigieken felül kevesebb pénzt mozgósítanak a gyártók. A gyerek kipirosodó hátsójára ezután is a már bevált popsikenőcs lesz az üdvözítő megoldás. Így kissé leegyszerűsítve a kérdést, maradnak a megfázás- és haspuffadás elleni szerek, amelyek némi publicitásra áhítoznak majd.

"Nem a gyógyszergyártókat, inkább azokat a piacra újonnan belépőket kell meggyőzni a kommunikáció fontosságáról, akik nincsenek tisztában a mechanizmusokkal" - magyarázta dr. Horváth Zsolt, aki szerint elsősorban az üzletláncok és a benzinkutak már meglévő kommunikációs csatornáit kellene használni, illetve kiegészíteni. Persze a szakértő szerint ezt nem úgy kell elképzelni, hogy valamely lánc az akciós sonka mellett hirdesse a nála kapható gyógyszereket is.

Véleménye szerint egy olyan, pr-jellegű felvilágosító kiadványokra lenne szükség, mint amelyet a patikákban is kihelyeznek a gyártók, s a termék mellett a betegségmegelőzésről is informálódhatnak belőle az érdeklődők. A szakértő bevetné a nagyobb gyógyszertárakban már alkalmazott elektronikus felületeket is, ezek a rövid oktató filmek sugárzása mellett interaktív formában is működhetnének.

Hogy mindezekből mennyi válik valósággá és kinek a marketingbüdzséjéből finanszírozzák majd a reklámokat, az ugyanakkor még kérdéses. Mindenesetre a szabadon forgalmazott termékek a teljes patikai forgalomnak az utóbbi években egyre csökkenő hányadát képviselték. Arányuk 2005-ben és 2006-ban már a két százalékot sem érte el.

Érdekes, hogy eközben a gyógyászat és a gyógyhatású készítmények súlya a reklámpiacon folyamatosan nő. A 2006. évi nem végleges adatok alapján a listaáras reklámköltés már meghaladta a 39 millió forintot, amelyből 92-94 százalékot képviseltek a vény nélküli szerek. A teljes reklámtortából pedig a szegmens mintegy 8 százalékot hasított ki magának a tavalyi esztendőben, megduplázva a 2002-es négy százalékos részesedést.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!