Célja, hogy az eddig zömmel férfi vezetéssel uralt ágazatokban is eljussanak nők nagyobb számban a felső vezetésbe, ahol egyébként - mint más szinteken is - a férfiak jövedelme átlagban 12-19 százalékkal haladja meg a hasonló állásban lévő nőkét.
A rendelet praktikus része, hogy az olyan szektorokban, ahol az ott felsőbb szinteken dolgozó nők részaránya nem éri el a 25 százalékot, az álláshirdetésekben nem szabad kikötni, hogy csak férfit keresnek egy adott posztra. Elő kell segíteni azt, hogy a túlférfiasodott területek részben női munkaerővel töltődjenek fel. Magyarul: az álláshirdetések csak a kvalitásokra és ne a nemre vonatkozzanak.
Megfigyelők szerint ennek a szándéknak van egy nyilvánvaló veszélye: bizonyos területeken a férfiak nem nagyon akarnak majd munkára jelentkezni, mondván: bizonyára inkább nőket keresnek. Ezzel egészében csökken a jelentkezők száma, hosszabb ideig betöltetlenek maradnak állások. Az sem kizárt, hogyha be is töltik őket, esetleg nem a legkvalifikáltabbakkal teszik ezt.
Ismeretes, hogy a pozitív női diszkrimináció területén Norvégia tart legelőrébb, itt már olyan törvénytervezetet dolgoztak ki, miszerint a nők arányának a vállalati tanácsokban 2005-ben el kell érnie a 40 százalékot. Dánia máskülönben a nők foglalkoztatásában élenjáró ország: az aktív korú nők 76 százaléka állásban van - írja a Le Monde francia lap.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
A legnagyobb cégek vezetésében csupán nyolc százalék a nő
A németeknél a legszokatlanabb, a finneknél a legtermészetesebb a női főnök
Magyar női topvezetők: ingatagabb a pozíciójuk
A többség elégedett a női főnökökkel
Pozitívan diszkriminálnák Skandináviában a női vezetőket
Pozitív nemi diszkrimináció olvasható ki a Dániában minap kiadott rendeletből.