2004 első két hónapjában a kínai helyi hatóságok állóeszköz-beruházása 65 százalékkel nőtt az előző évi adatokhoz képest, ez a pekingi tőkebefektetések növekedésének ötszöröse. A számok önmagukban ígéretesek, a problémát az okozza, hogy a befektetéseket általában banki hitelből finanszírozzák, amelyet az adósok az ésszerűtlen túlköltekezés miatt később nem tudnak visszafizetni. Így a négy nagy állami bank kinnlevőségeinek több mint a fele behajthatatlanná vált.
Ha a folyamat nem változik, az túl magas beruházási arányhoz vezet, amelynek eredményeként hiány keletkezik a nyersanyagok és az elektromos áram piacán, valamint szinte valamennyi ágazati területen. És ami még tovább rontja a helyzetet: a kínai vállalatok növekvő kiadásaikat nem tudják áthárítani a fogyasztókra. Peking szigorúbb hitelfeltételekkel próbálta a beruházási lázat csillapítani, de még így is túl sok pénz áll a gazdaságban. Az elemzők szerint keményebb intézkedésekre - a kamatlábak emelését is beleértve - lenne szükség, bár ez sem megoldás, hiszen az igazi problémát a fizetési morál gyors romlása jelenti - számolt be a Bloomberg.
Kapcsolódó anyagok
Ha nem fizet a vevő
Megbízhatónak tartják a magyar cégeket az osztrákok
Problémás a kínai cégek fizetési hajlandósága
Ugyan az év elején jelentős összeggel bővültek a beruházások Kínában, ez a vállalatok túlzott eladósodását eredményezheti. Mint a Bloomberg beszámolója megjegyzi, ez még inkább alááshatja a távol-keleti vállalatok fizetési morálját.