3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vlagyimir Putyin orosz kormányfő kedden Isztambulba érkezett, hogy részt vegyen az ázsiai bizalmi intézkedésekről szóló fórumon, de valójában a lényeg a Recep Tayyip Erdogan kormányfővel zárt ajtók mögött tartandó találkozó lesz, amelyen az energetikai együttműködésről és ezen belül a Magyarországon is áthaladó Déli Áramlatról lesz szó - derül ki a Kommerszant című orosz lap keddi számából.

Törökország igen hosszas kapacitálás után, korábbi feltételeit váratlanul feladva, október végén Milánóban átadta az orosz félnek a Déli Áramlat gázvezeték Törökországon áthaladó részének építésére vonatkozó engedélyeket. Az orosz sajtó szerint Ankara annak fejében szállt be a Déli Áramlatba, hogy Oroszország részt vesz a Samsun-Ceyhan kőolajvezeték építésében. Az orosz részvétel létfontosságú, mert e nélkül nincs kőolaj a vezetékhez, amely Törökország Fekete-tengeri és Földközi-tengeri partvidékét köti össze, tehermentesítve a zsúfolt vízi utakat. Moszkva egyelőre arra hivatkozik, hogy a vezeték nem lesz gazdaságos, mivel a hajók igen olcsón szállítják a kőolajat.

A Samsun-Ceyhan vezetékben való orosz részvétel a Kommerszant szerint attól függ, hogy Ankara hogyan dönt a Déli Áramlat török felségvizeken való átvezetéséről.  A lap úgy tudja, az orosz fél diplomáciai csatornákon már megküldte a Fekete-tenger fenekén végzett vizsgálatok eredményét Törökországnak, hogy az ki tudja jelölni a Déli Áramlat nyomvonalát.

Putyin azt szeretné elérni, hogy a Kaukázuson túli területek és Közép-Ázsia európai gázexportja teljes egészében a Déli áramlaton és ne a konkurens Nabucco vezetéken haladjon át. Ankara viszont azon van, hogy ellenőrzése alá vonja az Európába irányuló energiahordozó-szállításokat, s az eszközt ehhez abban látja, hogy területén vezeti át a lehető legtöbb vezetéket.

Emellett nem csak tranzitország, hanem eladó is akar lenni, s hétfőn hosszas tárgyalások után szerződést írtak alá, amely szerint Törökország gázt vásárolhat Azerbajdzsán legnagyobb, Sah-Deniz-II lelőhelyéről, hogy azt Európába adja el a Nabucco vezeték segítségével. Ilham Aliyev azeri elnök hétfői közlése szerint a szállítandó gáz mennyisége elérheti az évi 9-16 milliárd köbmétert. Közben folynak a tárgyalások Azerbajdzsán és Türkmenisztán csatlakozásáról a Nabucco vezetékhez.

"Ilyen háttér előtt Moszkva erőfeszítései a Déli Áramlat előmozdítására nem tűnnek túl meggyőzőnek. Az EU-hoz való csatakozásra számító Ankarának sokkal kifizetődőbb a Nabucco támogatása, annál is inkább, mert ez jelentős szerephez juttatja az európai gáz egyik fő elosztójaként. Amennyiben Törökország végül a Déli Áramlat ellen dönt, Moszkva kénytelen lesz Canossát járni Ukrajnánál, amelynek elkerülése a Déli és az Északi Áramlat vezetékek egyik fő célja, s amellyel a Gazprom mindeddig nem tudott megállapodni, akárcsak Fehéroroszországgal sem" - írta a lap külön kommentárjában.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!