3p

Az orosz államfő hétfőn az Európai Unió harmadik energiacsomagja elleni közös fellépésre szólította fel az úgynevezett hagyományosan gázexportáló országokat.

Vlagyimir Putyin jogtalannak nevezte a 2009-ben Brüsszelben elfogadott szabályozást, amely az unió gáz- és árampiacának teljes liberalizálását írja elő, és megfosztja a Gazpromot, valamint más monopol szállítókat a gázszállításában élvezett előnyöktől.

Az orosz államfő szavai szerint az uniós harmadik energiacsomag komolyan akadályozza a hagyományosan az európai piacra szállítók tevékenységét, amelyek évekig fektettek be az európai gázszektorba. "Ilyen körülmények között kulcsfontosságú a gázexportáló országok szolidaritása a jogtalan nyomásgyakorlással szemben, és hatékonyabb a gázkitermelők, és gázszállítók együttes fellépése. Azt akarjuk, hogy az érdekeinket igazságosan vegyék figyelembe" - mondta Vlagyimir Putyin.

Az orosz államfő a szervezetben részt vevő országokat a hosszú távú, stabil gázellátás biztosítására hívta fel. A csúcstalálkozón mások mellett jelen van a venezuelai, a bolíviai és az iráni államfő, valamint az iraki miniszterelnök.

Nicolás Maduro venezuelai elnök szerint a hagyományos gázszállító államok fórumát a kőolaj-exportáló országok szervezetéhez hasonló szintre kellene emelni. Az iráni elnök közölte: igazságtalan, hogy a gázzal rendelkező országok nem részesednek kellőképpen az energiaforrás hasznából, és úgy vélte, hogy a gázexportálóknak világosabb árformulát kell kidolgozniuk.

Az orosz államfő szerint a szervezet résztvevőinek új álláspontot kell kialakítaniuk a gázvásárló országokkal való együttműködésben, különös tekintettel arra, hogy a világban erősödik a verseny a különböző energiaforrások kitermelésében és hasznosításában. A fórumon a gázexportáló országok vezetői várhatóan közös nyilatkozatot fogadnak el.

A 2001-ben Teheránban alapított, de jogilag csak 2008-ban létrehozott szervezetnek (angolul Gas Exporting Countries Forum - GECF)) 13 tagállama van: Algéria, Bolívia, Venezuela, Egyiptom, Irán, Nigéria, Katar, Líbia, Omán, Oroszország, Trinidad és Tobago, valamint Egyenlítői Guinea és az Egyesült Arab Emírségek. Megfigyelői státussal Norvégia, Irak, Hollandia és Kazahsztán rendelkezik.

Vlagyimir Putyin beszédében elmondta: a moszkvai csúcstalálkozón képviselt gázexportáló országok a világ földgáztartalékának kétharmadával rendelkeznek, és a világ gázexportjának mintegy 50 százalékát adják.

A gáz-OPEC-nek is nevezett fórum székhelye Katar fővárosában, Dohában található. A csoport első csúcstalálkozóját 2011 novemberében is ott tartották. A dohai értekezleten elfogadott nyilatkozat megerősítette az Oroszország számára fontos alapelveket, amelyek szerint a gáz árát a kőolaj és kőolajtermékek világpiaci árához kötötték.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!