A Facebook-alapító Mark Zuckerberg csütörtökön a San Franciscóban megrendezett éves f8 fejlesztői konferencián mutatta be a csaknem 800 millió felhasználóval rendelkező közösségi oldal legfrissebb újdonságait. Mint elmondta, az alapoktól teljesen újragondolták a portál működését. A Timeline (idővonal) elnevezésű alkalmazás bevezetésével a facebookozók digitálisan feltérképezhetik minden valaha végzett tevékenységüket.
"A Timeline az életünk története" - fejtette ki Zuckerberg, aki saját példáján szemléltette a változást. Megújult profilja minden momentumot összegyűjtött a csecsemőkori képektől Barack Obamával való áprilisi találkozójáig. "Az volt a legnehezebb, hogy egyetlen oldalon szerepeljen egy élet története" - magyarázta, hozzátéve: a Timeline lényege, hogy mutatja a legutóbbi aktivitást, azután ahogy visszafele haladunk az időben, nekilát összegezni azokat a dolgokat, amelyeket az ember életében csinált.
Hogy tagjainak ki se kelljen lépni az oldalról, a Facebook - például a Netflixszel és a Huluval kötött megállapodásnak köszönhetően - lehetővé teszi immár azt is, hogy a felhasználók megoszthassák egymással az online nézett filmeket. Emellett tévéműsorokat, zenéket, híreket, könyveket is valós időben hallgathatnak, nézhetnek, olvashatnak együtt. Mindezt anélkül, hogy a Like-gombot meg kellene nyomniuk. Zuckerberg úgy vélte: a hírek ilyen típusú megosztásában olyan lehetőség rejlik, amelynek következtében a híripar egész munkája átértékelődhet.
"A Facebook nemcsak az emberek közösségi kapcsolatainak feltérképezésére törekszik, hanem a teljes online életükére" - értékelte a változtatásokat Sean Corcoran, a Forrester elemzője. Mint hozzáfűzte: ezzel a rivális Google-nak is feladja a leckét, és egyúttal számtalan új lehetőséget teremt a fogyasztói viselkedés felmérésére a marketing-szakemberek számára.
MTI