A leggyengébb láncszemet keresik
A kissé rémisztően beharangozott show első adásai még viszonylagos visszafogottságról árulkodtak. Az első részben a versenyzőknek limonádét kellett árulni az utcán, a másodikban pedig egy prominens New York-i reklámügynökség segítségével negyedórás reklámfilmet készítettek egy légitársaság számára, 15 óra leforgása alatt. Utóbbinál a reality-TV egyenesen valósággá vált: a nyertes csapat szpotját a légi vállalat saját marketing céljaira fogja felhasználni. A győztes team az adások végén jutalmat kap, a veszteseknek viszont a Donald házi úr vezette "bíróság" elé kell állniuk. Trump előbb keresztkérdésekkel megtalálja a leggyengébb láncszemet, majd elhangzik a végső ítélet: "Ki vagy rúgva!"
Nemek harca: a meztelen nő mindig vonzóbb
Aztán lassan el is jutunk ahhoz a ponthoz, amely a show lényegét jelenti. Csak úgy, mint a "Nagy Ő"-ben, a "Survivor"-ben vagy a "Szex és New York"-ban, itt is egyetlen döntő kérdés körül forog a játék: melyik nem az erősebb? S a többi reality show-hoz hasonlóan a "Gyakornok" is abból él, hogy következetesen megjeleníti a nemi szerepekhez kapcsolódó kliséket.
A férfiak itt is a hordaszellem alapján hozzák döntéseiket, fontos nekik a hierarchia, készek magukat alávetni a csapat érdekeinek és naivabbak a nőknél, akik viszont állandóan rivalizálnak egymással, s általában veszekedősebbek, érzelgősebbek, rafináltabbak és kreatívabbak a hímeknél. Nem véletlen, hogy nem csupán a versenyben múlják felül az erősebbik nemet, hanem többet tesznek hozzá a műsor sikeréhez is. A szexet ugyanis jobban el lehet adni, mint a férfiak küzdőszellemét.
A "Gyakornok": minden a forgatókönyv szerint?
Ezzel együtt felmerül a gyanú, hogy előre megrendezték a sorozat minden pillanatát. Miközben a néző undorral vegyes bűvölettel figyeli a megalázások és megaláztatások sorozatát, lelke mélyén sejti, hogy a Nagy Donald csak olyan valakit fog trónra emelni, aki valamelyest hasonlít rá. Tehát semmiképp sem olyan embert, aki túlfűtött érzelmeivel potenciális konfliktusforrásként szolgálhat. Hiába viselkedik valaki szórakoztatóan, így verekedvén be magát az utolsó fordulóba, a siker csupán korlátozott. Az állást biztosan nem ő fogja megkapni.
Kapcsolódó anyagok
Újra valóságshow: Kiknek szól?
Arab valósághow női szereplőkkel
Reality-show menedzsereknek
Az NBC új reality-show-jában nyolc-nyolc férfi és nő verseng az amerikai multimilliárdos, Donald Trump kegyeiért. A főnök adásonként kipöccint egy jelöltet, a győztes viszont a valóságban is megkap egy vezetői állást.