3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világgazdaságban tapasztalható visszaesés mindannyiunkat érinti, a mindennapi élet számos területén tapasztaljuk következményeit. A munkaerőpiacra közvetlenül is hatást gyakorol, emiatt kiemelt figyelmet fordítunk rá.

Nemcsak az utazással összefüggő szektorokban tapasztalható a gazdasági hanyatlás, ugyanez igaz az elektronikai és távközlési, valamint sok más iparágban is. Elbocsátások történtek a Siemensnél, a TDK-nál, a Moulinex-nél, és számos Magyarországon működő vállalatnál is (MOL, Danubius, Győri Keksz). A recesszió nem kerülte el az autóipart sem, bár az érintett hazai cégek szerint a visszaesés nálunk egyelőre még nem érezhető.

A lassulás Japánt sem kerülte el, és mára szertefoszlott a "sírig tartó" foglalkoztatás mítosza. A munkanélküliségi ráta soha nem látott szintre emelkedett, amikor elérte az 5 százalékot. Mindez 3,4 millió japán számára jelent teljesen új helyzetet, mivel a távol-keleti országban a munkahely elvesztése a hagyományokból adódóan jelenleg olyan stigma, ami miatt az idősebb generáció tagjai meg sem próbálkoznak új állás keresésével. Merőben más a hozzáállásuk a franciaországi Moulinex egyik, bezárásra ítélt üzemében dolgozóknak: robbantással való fenyegetőzéssel, gyújtogatással és sok más, hasonlóan provokatív eszközzel kívánták elérni az elbocsátásuk miatti nagyobb fájdalomdíjat. Az ügy nem egyedülálló az elmúlt évek Franciaországban, a hasonló megmozdulások 2000 nyarán kezdődtek, és előfordult már hasonló a textiliparban, sörgyártásban, autóiparban vagy a kohászatban. Francia szociológusok a szabotázsba torkolló elkeseredettség magyarázatát azokban az áldozatokban keresik, melyet a munkások hoztak munkahelyük megtartásáért. Ebbe beletartozott a keményebb munkafeltételek elfogadása, a fizetéscsökkenés, majd a létszámcsökkentés. Szakemberek szerint ezek az emberek a hagyományos szakszervezeti kereteken túl is hajlandóak érdekeiket védeni.

A gazdasági recesszió hatásaként sok cégnél takarékossági intézkedéseket vezetnek be. Ennek keretében kerül sor a létszámleépítésre, ez azonban rövid távon nem jelenti a kiadások csökkenését. A végkielégítések, az átszervezéssel járó kiadások jelentős többletköltséget jelentenek, és gyakran csak a következő üzleti évben éreztetik hatásukat. Persze a leépítés sok esetben nem egyenlő az elbocsátással, jelenthet cégen belüli munkaerő átszervezést, áthelyezést, korkedvezményes nyugdíjazást, részmunkaidős foglalkoztatást vagy olyan tevékenységek leválasztását, melyek nem kapcsolódnak szervesen a cég alaptevékenységéhez. Annak meghatározásában, hogy melyik megoldás felel meg leginkább egy adott vállalatnak, segíthetnek a személyzeti tanácsadó cégek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!