Nemcsak az utazással összefüggő szektorokban tapasztalható a gazdasági hanyatlás, ugyanez igaz az elektronikai és távközlési, valamint sok más iparágban is. Elbocsátások történtek a Siemensnél, a TDK-nál, a Moulinex-nél, és számos Magyarországon működő vállalatnál is (MOL, Danubius, Győri Keksz). A recesszió nem kerülte el az autóipart sem, bár az érintett hazai cégek szerint a visszaesés nálunk egyelőre még nem érezhető.
A lassulás Japánt sem kerülte el, és mára szertefoszlott a "sírig tartó" foglalkoztatás mítosza. A munkanélküliségi ráta soha nem látott szintre emelkedett, amikor elérte az 5 százalékot. Mindez 3,4 millió japán számára jelent teljesen új helyzetet, mivel a távol-keleti országban a munkahely elvesztése a hagyományokból adódóan jelenleg olyan stigma, ami miatt az idősebb generáció tagjai meg sem próbálkoznak új állás keresésével. Merőben más a hozzáállásuk a franciaországi Moulinex egyik, bezárásra ítélt üzemében dolgozóknak: robbantással való fenyegetőzéssel, gyújtogatással és sok más, hasonlóan provokatív eszközzel kívánták elérni az elbocsátásuk miatti nagyobb fájdalomdíjat. Az ügy nem egyedülálló az elmúlt évek Franciaországban, a hasonló megmozdulások 2000 nyarán kezdődtek, és előfordult már hasonló a textiliparban, sörgyártásban, autóiparban vagy a kohászatban. Francia szociológusok a szabotázsba torkolló elkeseredettség magyarázatát azokban az áldozatokban keresik, melyet a munkások hoztak munkahelyük megtartásáért. Ebbe beletartozott a keményebb munkafeltételek elfogadása, a fizetéscsökkenés, majd a létszámcsökkentés. Szakemberek szerint ezek az emberek a hagyományos szakszervezeti kereteken túl is hajlandóak érdekeiket védeni.
A gazdasági recesszió hatásaként sok cégnél takarékossági intézkedéseket vezetnek be. Ennek keretében kerül sor a létszámleépítésre, ez azonban rövid távon nem jelenti a kiadások csökkenését. A végkielégítések, az átszervezéssel járó kiadások jelentős többletköltséget jelentenek, és gyakran csak a következő üzleti évben éreztetik hatásukat. Persze a leépítés sok esetben nem egyenlő az elbocsátással, jelenthet cégen belüli munkaerő átszervezést, áthelyezést, korkedvezményes nyugdíjazást, részmunkaidős foglalkoztatást vagy olyan tevékenységek leválasztását, melyek nem kapcsolódnak szervesen a cég alaptevékenységéhez. Annak meghatározásában, hogy melyik megoldás felel meg leginkább egy adott vállalatnak, segíthetnek a személyzeti tanácsadó cégek.
Recesszió a gazdaságban - elbocsátások a vállalatoknál
A világgazdaságban tapasztalható visszaesés mindannyiunkat érinti, a mindennapi élet számos területén tapasztaljuk következményeit. A munkaerőpiacra közvetlenül is hatást gyakorol, emiatt kiemelt figyelmet fordítunk rá.