3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A másodfokon eljáró Borsod-Abaúj-Zemplén megyei bíróság a napokban helybenhagyta a Miskolci Városi Bíróság ítéletét, amely szerint a MÁV ZRt. fejenként ötszázezer forint nem vagyoni kártérítést köteles fizetni hat létszámleépítés során kiszervezett roma származású volt munkavállalójának. Az ítélet szerint a MÁV ZRt. a kiszervezés során közvetlen hátrányos megkülönböztetést alkalmazott roma származású dolgozóival szemben.

A szóban forgó kiszervezés miatt két eljárást is indított a roma munkavállalók képviseletében a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI), amelyek eredményeként a MÁV-nak több mint négymillió forintjába kerül a diszkriminatív eljárás - jelentette az OS-re hivatkozva az MTI.

Az ügy előzménye az a 2004-ben végrehajtott nagyarányú létszámleépítés volt, amelynek eredményeként kiszervezésre (más munkáltató alá) kerültek a Borsod megyei Sajószentpéter főpályamesteri szakaszának munkavállalói is. Az eljárás során a karbantartói létszámból valamennyi roma származású dolgozót kiszervezték. Az elküldött dolgozók közül először ketten fordultak a NEKI-hez, pernyertességük után őket további hat munkavállaló követte.

Ahogy azt az ügyekben eljáró bíróságok megállapították, a kihelyezett roma munkavállalók legtöbbje évtizedes munkaviszonnyal és szakképzettséggel rendelkezett, míg állományban maradhatott olyan nem roma személy, aki szarvasmarha-tenyésztő illetve bútorasztalos képesítéssel bírt, és mindössze kétéves munkaviszonnyal rendelkezett. Az eljárások során több roma származású tanú erősítette meg a felperesek azon nyilatkozatát, hogy a cigány származású dolgozók helyzete már a kiszervezés előtt is jóval rosszabb volt nem roma kollégáikhoz képest.

Az ügyben elsőként ítéletet hirdető Miskolci Munkaügyi Bíróság, ekkor még csak két munkavállaló esetében, megállapította, hogy a kiszervezés során közvetlen hátrányos megkülönböztetés valósult meg a roma származású dolgozókkal szemben. Az ítélet értelmében a MÁV ZRt. fejenként félmillió forint nem vagyoni kártérítést volt köteles fizetni a két felperesnek.

"Önmagában az a körülmény - érvelt a bíróság -, hogy a kiválasztásnál a származás döntött anélkül, hogy a szakmai végzettséget, emberi alkalmasságot figyelembe vették volna, a felpereseket megalázta, és elzárta attól a lehetőségtől, hogy a MÁV ZRt. alkalmazottai legyenek. Minderre tekintettel további bizonyítás nélkül is megállapítható volt, hogy az alperes a felpereseknek kárt okozott".

A MÁV ZRt. elzárkózott attól, hogy az ügyben érintett további roma munkavállalók ügyében peren kívüli megállapodás szülessen, a NEKI ezért újabb eljárást volt kénytelen kezdeményezni, amely eljárás során a hat roma felperes kiszervezése ügyében is jogerősen elmarasztalta a MÁV-ot a bíróság.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!