3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A másodfokon eljáró Borsod-Abaúj-Zemplén megyei bíróság a napokban helybenhagyta a Miskolci Városi Bíróság ítéletét, amely szerint a MÁV ZRt. fejenként ötszázezer forint nem vagyoni kártérítést köteles fizetni hat létszámleépítés során kiszervezett roma származású volt munkavállalójának. Az ítélet szerint a MÁV ZRt. a kiszervezés során közvetlen hátrányos megkülönböztetést alkalmazott roma származású dolgozóival szemben.

A szóban forgó kiszervezés miatt két eljárást is indított a roma munkavállalók képviseletében a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI), amelyek eredményeként a MÁV-nak több mint négymillió forintjába kerül a diszkriminatív eljárás - jelentette az OS-re hivatkozva az MTI.

Az ügy előzménye az a 2004-ben végrehajtott nagyarányú létszámleépítés volt, amelynek eredményeként kiszervezésre (más munkáltató alá) kerültek a Borsod megyei Sajószentpéter főpályamesteri szakaszának munkavállalói is. Az eljárás során a karbantartói létszámból valamennyi roma származású dolgozót kiszervezték. Az elküldött dolgozók közül először ketten fordultak a NEKI-hez, pernyertességük után őket további hat munkavállaló követte.

Ahogy azt az ügyekben eljáró bíróságok megállapították, a kihelyezett roma munkavállalók legtöbbje évtizedes munkaviszonnyal és szakképzettséggel rendelkezett, míg állományban maradhatott olyan nem roma személy, aki szarvasmarha-tenyésztő illetve bútorasztalos képesítéssel bírt, és mindössze kétéves munkaviszonnyal rendelkezett. Az eljárások során több roma származású tanú erősítette meg a felperesek azon nyilatkozatát, hogy a cigány származású dolgozók helyzete már a kiszervezés előtt is jóval rosszabb volt nem roma kollégáikhoz képest.

Az ügyben elsőként ítéletet hirdető Miskolci Munkaügyi Bíróság, ekkor még csak két munkavállaló esetében, megállapította, hogy a kiszervezés során közvetlen hátrányos megkülönböztetés valósult meg a roma származású dolgozókkal szemben. Az ítélet értelmében a MÁV ZRt. fejenként félmillió forint nem vagyoni kártérítést volt köteles fizetni a két felperesnek.

"Önmagában az a körülmény - érvelt a bíróság -, hogy a kiválasztásnál a származás döntött anélkül, hogy a szakmai végzettséget, emberi alkalmasságot figyelembe vették volna, a felpereseket megalázta, és elzárta attól a lehetőségtől, hogy a MÁV ZRt. alkalmazottai legyenek. Minderre tekintettel további bizonyítás nélkül is megállapítható volt, hogy az alperes a felpereseknek kárt okozott".

A MÁV ZRt. elzárkózott attól, hogy az ügyben érintett további roma munkavállalók ügyében peren kívüli megállapodás szülessen, a NEKI ezért újabb eljárást volt kénytelen kezdeményezni, amely eljárás során a hat roma felperes kiszervezése ügyében is jogerősen elmarasztalta a MÁV-ot a bíróság.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!