Munkalehetőségek alakulása Kelet-Európában és a volt Szovjetunióban címmel jelentés készült a térség 27 országának munkaerő-piacáról, a kommunizmus 15 évvel ezelőtti bukásától kezdődően összegezve. "Ha nem javul az álláslehetőség ebben a térségben, ez alááshatja a reformok politikai támogatottságát" - figyelmeztet a kutatást vezető Arup Banerji, a világbank Európáért és Közép-Ázsiáért felelős humán fejlesztési osztályának igazgatója.
"A szerkezeti változások miatt tömegesen elbocsátott dolgozók zöme nem talált új állást, azon kevesek pedig, akiknek sikerült elhelyezkedniük, egy éven belül ismét munkanélküliekké váltak, vagy alacsony termelékenységű állásokat töltenek be. Az Európai Unió egyes új tagországaiban és a jelölt országokban a munkanélküliség aránya kettős számjegy felé tart" - magyarázta a jelentés másik szerzője, Stefano Scarpetta, a Világbank munkaerő-piaci tanácsadója.
A jelentés arra buzdítja az érintett országokat, hogy teremtsenek olyan üzletbarát környezetet, amely befektetésekre, termelő állások létrehozására ösztönzi a cégeket. A tanulmány továbbá olyan intézkedéseket szorgalmaz - a jelzáloghitelek és az ingatlanpiac fejlesztése, lehetőség az életen át tartó tanulásra -, melyek csökkentik a munkaerő-vándorlás költségeit.
Délkelet-Európában a közigazgatási akadályok megszüntetését és a munkaerő-piaci adóterhek csökkentését kell elérni, utóbbit a nyugdíj- és biztosítási rendszer reformjával együtt, írja az eurohirek.
Kapcsolódó anyagok:
Újabb román áramszolgáltatót privatizálnak
Osztrákok vagy portugálok vihetik a BCR-t
Mégis az indiaiaké lett Románia traktorgyára