A Franciaországban a jelentős munkavállalói vívmánynak tekintett 60 éves nyugdíjkorhatár tervezett emelése miatt kedden több mint egy millióan vonultak az utcára. A szakszervezetek szerdán döntenek a tiltakozó akció folyatatásáról.
A közleményében az elnök hangsúlyozta: megérti a sztrájkolók aggodalmait, éppen ezért utasította a minisztereket, hogy finomítsanak a nyugdíjreformról szóló törvénytervezeten, de a nyugállományba vonulás korhatárának emelésére vonatkozó rendelkezés nem változik. "Ebből nem engedünk" - szögezte le Sarkozy.
A nyugdíjkorhatár fokozatosan, 2018-ig emelkedik 62 évre, a lépés pedig elkerülhetetlen, mert a nyugdíjrendszer hiánnyal működik, és a deficitet finanszírozni kell - tette hozzá az államfő az Elysee-palota közleménye szerint.
A tervezett reform ellen júniusban is voltak nagyszabású tüntetések, akkor közel egy millióan vonultak az utcákra. A törvényjavaslatot kedden kezdte tárgyalni a Nemzetgyűlés, a törvényhozás alsóháza.
Franciaországban 1981-ben szállították le a nyugdíjkorhatárt 65-ről 60 évre, amikor a szocialista Francois Mitterand került az elnöki székbe.
Több európai országban is napi politikai téma a nyugdíjkorhatár emelése a várható élettartam meghosszabbodása és a születések számának csökkenése miatt. Németországban és Nagy-Britanniában már eldöntötték, hogy fokozatosan 67 évre emelik a nyugdíjkorhatárt 65-ről, Spanyolországban és Olaszországban pedig 65 éves korban lehet majd nyugdíjba menni.
MTI