3p

A teljes bankszektor tavaly rekordszintű veszteséget könyvelt el a devizahitelekhez kapcsolódó forintosítás és banki elszámolás miatt. A hazai nagybankok közül egy azonban ennek ellenére is tudott nyereséget termelni.

2014-ben a teljes magyar bankszektor 505,55 milliárd forintos veszteséget hozott össze a pénzügyi felügyelet által kiadott 2014-es Aranykönyv adatai szerint. Ennél nagyobb mínuszra 2003-ig visszamenőleg egyszer sem volt példa, és az eddigi negatív rekordot, 2011-es, végtörlesztés miatt felhalmozott, 282,5 milliárdos mínuszt is 78 százalékkal túlszárnyalja.


(Szerk.: a diagramon az összegek millió Ft-ban vannak feltüntetve)

A veszteség, sőt, talán a mértéke sem túl meglepő, hiszen a devizahitelek forintosítása és a banki elszámolások miatt jelentős veszteségek érték a szektort, melyre már a tavalyi év során céltartalékokat képeztek. Érdekes tény, hogy a 45, Aranykönyvben feltüntett intézménynek csupán a 40 százaléka tudott nyereséget termelni tavaly - ez egészen pontosan 18 pénzintézetet jelent. Ha pedig csak a 8 nagybankot vizsgáljuk, akkor egyetlen egynek sikerült nyereséget termelnie. Ez pedig az UniCredit volt 10,1 milliárdos plusszal, ami ráadásul még az előző évinél 1,6 milliárddal több is. Ennek köszönhetően az eredménytartalék igénybevételével együtt 11,627 milliárd forintos osztalékot tudtak fizetni a tulajdonosoknak.

Az UniCredit nyeresége mellett a nagybankok rangsorában mutatott előretörése is említésre méltó.  Míg ugyanis 2013-ban még a 7. legnagyobb mérlegfőösszeggel rendelkezett, tavaly már a 3. legnagyobb lett. A változás hátterében az eszközoldalon a jegybanki és bankközi betétek állományának 423 százalékkal történő megugrása áll. A korábbi 140,5 milliárd után 735,6 milliárd szerepel ezen a soron. A forrásoldalon pedig a monetáris pénzügyi intézményektől származó betétek állománya növekedett jelentősebben: 233-ról 498,1 milliárdra.

Az UniCredit volt tavaly egyébként az egyik olyan bank, amelyik növelni tudta a hitelezését, hiszen állománya 74 milliárddal növekedett, ennél viszont nagyobb mértékű változás volt a betétállománynál. Az ugyanis 100 milliárddal emelkedett, így a negyedik legnagyobb lett tavaly, míg 2013-ban még az övéké volt a legkisebb betétállomány. 

Az UniCredit mellett még a K&H tudta 110 milliárddal növelni a hitelezését, ezzel megtartva a második legnagyobb állománnyal rendelkező bank címét. 

Kis adó, kis osztalék

Visszatérve a teljes bankszektorra, noha az eredmény szempontjából negatívan volt kiemelkedő év 2014, az adófizetést tekintve 2011 óta nem volt ennyire "könnyű" dolguk a bankoknak. Legutóbb ugyanis akkor volt a tavalyinál kisebb adófizetési kötelezettsége a szektornak. Összesen 46,56 milliárdot fizettek be az államkasszába az előző évi 80,1 után. 2011-ben a teher 32,8 milliárdot jelentett.

A hatalmas veszteség ellenére azonban 70,4 milliárd forintnyi osztalékot sikerült kiutalni a tulajdonosoknak, amit a 18 nyereséges bankból 10 "hozott össze". A legtöbbet az OTP fizette annak ellenére, hogy 41,7 milliárdos veszteséget könyvelt el tavaly. Az OTP által kifizetett 40,6 milliárdnyi a teljes szektorban kifizetett osztalék 57,7 százaléka. A második legtöbbet, 12 milliárdot, a Magyar Cetelem Bank utalta ki, míg 11 milliárd az Unicredithez köthető.

A hazai nagybankoknál maradva, az OTP vesztesége "csak" az 5. legnagyobb volt. Az első helyen ebből a szempontból a Raiffeisen Bank áll 117,3 milliárd forintos elkönyvelt veszteséggel, ami 92,3 milliárddal az Erste, 70,2-vel pedig a CIB Bank követ.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!