5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eddig soha nem voltak még olyan rosszak a cégek várakozásai, mint most, hangzott el kedden a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) áprilisi konjunktúra indexének bemutatásán. Bizakodásra adhat viszont okot, hogy a rendelésállomány jóval kevésbé esett vissza tavaly október és idén április között, mint az azt megelőző fél évben. Ha ez a tendencia folytatódna, akkor 2009 negyedik negyedévében megállhatna a kereslet csökkenése, 2010 elején pedig jöhetne a fordulat.

Már akadnak biztató jelek (Mfor-montázs)

Mínusz 18 százalékra esett vissza a GVI konjunktúra indexének értéke, ez azt jelenti, hogy a megkérdezett cégek közül 18 százalékkal többen várnak inkább romlást, mint javulást - hangzott el a keddi sajtótájékoztatón. Az index 1998 óta tartó története során soha nem volt még ilyen mélyen, azaz most a legrosszabbak a hazai cégek várakozásai.

Már szinte mindenki érzi a válságot

"Gyakorlatilag szabadesésben romlanak tovább a magyar cégek várakozásai, a reálgazdaság visszaesése minden előzetes várakozást felülmúlt és szinte minden céget érintett" - mondta el Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a keddi sajtótájékoztatón. Ugyanakkor a kamara felmérése szerint a vállalatok üzleti várakozásai biztató jeleket is vetítenek előre 2009 végére.

"A legrosszabb helyzetben a mikro- és kisvállalkozások vannak, a magyar tulajdonú cégek pedig a felmérés szerint nehezebben vészelik át a válságot, mint a multinacionális vállalatok" - tette hozzá a kamara elnöke. A konjunktúra indexből kiderült az is, hogy a korábbinál általánosabbá vált a válság érzékelése az elmúlt fél évben, mostanra szinte minden cég érzi a visszaesést.

A konjunktúra index értéke először tavaly októberben esett át negatív tartományba. Akkor azonban a kamara még úgy gondolta, hogy a cégek egy része a pénzpiaci hírek hatására túlreagálta a válságot. Mostanra azonban bebizonyosodott, hogy helytállóak voltak az akkori felmérés adatai.

Vannak biztató jelek is

Reménykeltő fejlemény, hogy a bizonytalansági mutató értéke 0,42-re csökkent, de ez még mindig magasnak számít. Ez az érték azt mutatja meg, mennyiben térnek el egymástól a megkérdezett cégek várakozásai. Ha megegyeznek, akkor nullához közeli az érték. A 0,42-es érték azt jelenti, hogy még mindig vannak olyan cégek, melyeket többé-kevésbé megkímél a válság.

Szintén bizakodásra adhat okot, hogy a rendelésállomány jóval kevésbé esett vissza tavaly október és idén április között, mint az azt megelőző fél évben. Ha ez a tendencia folytatódna, akkor 2009 negyedik negyedévében megállhatna a kereslet csökkenése, 2010 elején pedig jöhetne a fordulat. "A visszaesés ütemének csökkenése arra utalhat, hogy közeledünk a mélyponthoz" - vélekedik a Tóth István János, a GVI ügyvezető igazgatója.

GDP: 4-5 százalékos mínuszt várnak

A cégek felvevőpiacait tekintve a kamara felmérése szerint rosszabb helyzetben vannak azok, melyek döntően hazai piacra termelnek, de az exportálók körében is erősen negatívak a várakozások. "Az egyik legnagyobb magyar exportpiacon, Németországban egy kis javulás figyelhető meg idén január óta, nyáron pedig az Egyesült Államokban is kiderül, elérte-e a mélypontot a gazdaság" - vázolta fel a helyzetet Tóth István János. Hozzátette: a német gazdaság javulását a magyar cégek is kezdik érezni, de egyelőre nem tudni, hogy ebben mennyi a realitás, és mennyi a vágy.

"Lehet, hogy a héten megjelenő első negyedéves GDP-adat is kellemetlen meglepetést okoz majd itthon. Véleményünk szerint 4-5 százalékos lehetett a magyar gazdaság visszaesése az év első három hónapjában, ami az év első felében folytatódhat" - ismertette a kilátásokat Tóth István János.

Tovább emelkedhet a munkanélküliség

A kamara felmérése szerint tovább tart, sőt némileg erősödik a munkaerőpiacon a tavalyi negyedik negyedévben kezdődött keresletcsökkenés, ez pedig a munkanélküliség további emelkedéséhez vezethet. "Leginkább a kis cégekre jellemző, hogy meg akarják tartani munkaerejüket, mivel ezek részben családi vállalkozások" - mondta a GVI ügyvezető igazgatója.

Az 1450 cég részvételével készült felmérés szerint minden eddiginél többen (36 százalék) tervezik, hogy csökkentik a foglalkoztatottak számát. Ugyanakkor a vállalatok mindössze 6,4 százaléka készül arra, hogy növeli dolgozóinak számát.

A kereslet visszaesése leginkább az iparra jellemző, ahol a cégek 43 százaléka tervez elbocsátást. A másik véglet az építőipar, ahol "csak" 20 százalékos ez az arány.

Szintén sosem látott mélyponton van a cégek beruházási hajlandósága: a jelek szerint a cégek a rossz kilátásokra leginkább beruházásaik elhalasztásával reagálnak. A konjunktúra indexen belül a beruházási aktivitás mínusz 45 százalék körül mozog, azaz majdnem másfélszer annyi cég tervezi a beruházások elhalasztását, mint amennyi bővítésre készül.

A beruházások csökkenése már 2000 óta folyamatos, a jelek szerint ezen az uniós pénzek beáramlása sem segít - olvasható a kamara felmérésében. Különösen az építőipari beruházások terén rossz a helyzet: ott a cégek 55 százaléka semmilyen beruházásra sem készül, míg 19 százalék csökkenteni szándékozik azok volumenét.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!