Veszélyeztetett férfiak
A nemeket tekintve a férfiak vannak nagyobb veszélyben elsősorban azért, mert a legtöbb esetben ők végzik a nehéz fizikai munkát. 2,3-szer több férfi szenved balesetet, mint nő. Nagy számban vannak a munkahelyi balesetek között a halálos közúti balesetek, 2006-ban 123-ból 54 ilyen eset történt.
Éjszaka történik a legtöbb baleset
Munkahelyi balesetek leggyakrabban áprilisban és májusban következnek be, hiszen ekkor kezdődnek az építkezések, de sokan szenvednek balesetet szeptemberben is, hiszen a legtöbb munkavállaló ekkor megy vissza a szabadságból, és ilyenkor nem olyan összeszedetten figyelnek a munkára. A napszakot tekintve délelőtt 10-11-kor és éjszaka egy és két óra között történik a legtöbb baleset.
A korcsoportok közül a legveszélyeztetettebbek a 25-34 évesek, elsősorban a rutin hiánya, a veszélyeztetés mértékének elbagatellizálása és a fiatalos meggondolatlanság miatt. A legtöbb halálos balesetről azonban a 45 év felettiek esetében beszélhetünk.
A balesetek 38 százaléka történik a több mint ötven főt foglalkoztató cégeknél. A halálos balesetek többsége az 1-9 fős mikro- és kisvállalkozásoknál következik be, 1042 balesetre 36 halálos eset jut ezeknél a cégeknél.
Munkakörök szerint a leginkább veszélyeztetettek között vannak a tehergépkocsi-vezetők, a segéd- illetve alkalmi munkások, a postai kézbesítők és az autóbusz-vezetők. Munkahelyi halálos balesetet pedig leggyakrabban alkalmi és segédmunkások szenvednek.
Megéri munkabiztonságra költeniMinden egyes baleset - és ebbe nem tartoznak bele a halálos balesetek költségei – nagyjából félmillió forintjába kerül a társadalombiztosításnak, illetve az OEP-nek mint közvetlen költség. Ettől sokkal magasabb a termelésből való kiesés, és az egyéb költségek összege. Európában ma már statisztikák bizonyítják, hogy ha egy eurót költenek munkavédelemre, illetve -biztonságra, akkor ennek hatására 5-6 euró megtakarítást vagy többletjövedelmet érhet el a munkáltató.
Kovács Zita