Lesz vagy nem lesz áremelkedés?
A kamara oldaláról folyamatosan felröppentik a jövőbeni áremelkedés hírét, amely a patikaliberóként emlegetett lépés velejárója lenne. Bár Torjákné szerint a jövő év elejétől valóban emelkedhetnek az árak, ám erre akkor fog sor kerülni, ha bevezetik a gyógyszergyárak adóját, amelyek profitveszteségüket próbálják majd ily módon behozni. "Ez teljesen független a liberalizációs törekvésektől, bár tartok tőle, hogy majd arra fogja a szakma" - jósolta az irodavezető.
Ellentmondásos kérdés az is, hogy a liberalizáció irányába halad-e az Unió. A GVH állítása szerint egyértelműen, noha azt elismerik, hogy több helyen is sor került korrekcióra. A folyamat visszafordítása azonban sehol sem következett be.
Ez év júliusában három állam ellen indult szerződésszegési eljárás olyan típusú módszerek miatt, amilyenek jelenleg hazánkban is működnek. Szeptember végén viszont John Chave, a gyógyszerészek európai képviseletét ellátó szervezet (PGEU) főtitkára nyilvánosan cáfolta, hogy a patikaliberalizáció uniós álláspont lenne.
Érvek, ellenérvek
Torjákné azt is megjegyezte, hogy a patikák nem tekinthetők egészségügyi vállalkozásnak, nem nyújtanak egészségügyi szoltáltatásokat. Akkor lenne ilyen jellegű a vállalkozás, ha életvezetési tanácsokat adna, illetve ha a krónikus betegek gyógyításába jobban bekapcsolódna, így mentesítve az orvosokat.
Ebbe az irányba a kamara jövőben több lépést is tesz: 100-120 új gyógyszertárat létesít, a meglévőkben javítja a nyitvatartási rendet, méltányos díjazású házhozszállítást biztosít, valamint vállalja, hogy az Egészségügyi Világszervezet által kidolgozott gyógyszerészi gondozási programokat folyamatosan átültessék a hazai gyakorlatba.

Az Unióban jelenleg 8 ország van, ahol a recept nélkül kiadható gyógyszerek patikán kívül is beszerezhetők. A gyógyszerészek azzal érvelnek: a kereskedők nem tudnak majd kellő tájékoztatást nyújtani, ennek hiányában a beteg helytelenül szedi gyógyszereit, végső soron pedig kórházba kerül.

A GVH szerint érdemi bizonyíték nincs arra, hogy ezért nőtt volna a gyógyszermérgezések száma, a többféle készítmény egyidejű szedéséből adódó veszély pedig jóval inkább fennáll a vényköteles készítményeknél. Ettől függetlenül a törvénytervezetben szerepel arra vonatkozó javaslat, hogy csak olyan gyógyszert forgalmazhatnának patikán kívül, amelynek veszélyessége még jelentős túladagolás esetén sem nagy.
Istvánko Viktória
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Jelentős forgalomkiesés várható a Richternél és az Egisnél
Gyógyszeradó: kivonulhatnak a nemzetközi cégek
Többmilliárdos eredménycsökkenés várható a Richternél
Nagy biznisz a cukorbetegség