[ajanlo=474][igazitas=left/]A legtöbben Ukrajnából (30,8 százalék), Szlovákiából (18,6 százalék) és Vietnamból (13,4 százalék) érkeznek. Az ukránok betanított vagy segédmunkát végeznek, a vietnamiak vállalkoznak, míg a szlovákok szakmunkások. Utóbbiak szinte minden területen érvényesülnek. Sokan nővérként dolgoznak, így pótolva az Ausztriába és Németországba távozott cseh kolléganőiket, mivel számukra a bérek még így is ötven százalékkal magasabbak, mint Szlovákiában.
Mára a lakosság két és fél százalékát a külföldiek teszik ki, s főleg nekik köszönhetően Csehország lélekszáma 2004 végén kevéssel tízmillió felett maradt. A születések száma azonban állandóan csökken, a lakosság fokozatosan elöregszik, ezért egy-két évtized múlva jelentős munkaerőhiány léphet fel.
Szakértői vélekedések szerint elsősorban a csehországi egyetemeken tanuló külföldieket kellene ösztönözni a diplomaszerzés utáni letelepedésre. Ezt a prágai kormány pénzzel is támogatja, tavaly csaknem kétszázötven fiatal otthonteremtését segítette. Harmincnyolc százalékuk egyetemi, a többi pedig középiskolai végzettséggel, és valamilyen szakképesítéssel rendelkezett. A programot az elkövetkező években is folytatni kívánják, olvasható a Népszabadságban.
Menedzsment Fórum
Szakképzett külföldieket csábítanak a csehek
Ugyan negyedmillió külföldi vállalt munkát tavaly Csehországban, egyes becslések szerint legalább húszezren, más vélemények szerint csaknem ötvenezren illegálisan tartózkodnak és feketén dolgoznak az országban, írja a Népszabadság.