A kanadai Falcon Oil and Gas Co. magyarországi kutatási és ügyvezetője arról számolt be, hogy rövidesen új szakaszba lép a kutatás a makói árokban. Szabó György közölte, hogy míg eddig csak a 2000 négyzetkilométer területű árok szélén folyt, addig 2-3 hét múlva már annak területén is elindul a hagyományostól eltérő szakmai szemléletű és irányú rétegrepesztés.
A szakember szerint az USA-n kívül csak itt zajlik olyan kísérlet, amely az úgynevezett tömött geológiai rendszerek megcsapolására irányul. A cél, hogy a gázkészletet ne csupán egyes rétegekből, hanem - a repesztés nyomán - egymással összekapcsolódó áramlásokból is kinyerjék.
E feladatban önmagában nem is az 5-6 ezer méteres mélység, hanem a bizonyos pontokon jelentkező, közel 250 fokos hőmérséklet jelenti a fő kutatás-technológiai kihívást. Siker esetén ez a fajta megcsapolás vezethet el a kitermelésre kész állapotig, akár már a jövő év végén. Az a tény, hogy a Falcon már "megelőlegezte" a leendő termelővezeték kiépítését, azt is jelenti, hogy a kanadai cég biztosra megy, véli Szabó György. Hozzáfűzte: Európa növekvő gázigénye keresleti piacot generál majd.
Elmondása szerint siker esetén a makói árok legalább száz évre biztosíthatja Magyarország földgázszükségletét. Ráadásul a már a kutatástól kezdve fizetendő 12 százalékos bányajáradék igen jelentős bevételt biztosít az állam számára - tette hozzá a Falcon vezető magyarországi szakembere.
MTI/
Menedzsment Fórum