A csaknem 100 százalékban állami tulajdonú cég tulajdonosa által jóváhagyott konszolidált mérleg szerint a cégcsoport eszközeinek értéke 815 milliárd forint volt a múlt év végén, a csoportszintű adózott eredmény pedig meghaladta a 60 milliárd forintot. A vezérigazgató hozzátette, nem csak a vagyongyarapodás szempontjából különösen sikeres az elmúlt időszak, hanem minden idők - a legjobb gazdálkodási teljesítményét érte el a társaságcsoport 2009-ben az inflációs hatást kiszűrve.
A gazdasági válság ellenére az idei év a harmadik legjobb éve lehet az MVM-csoportnak, bár szerényebb, 30 milliárd forint körüli adózott nyereséggel számol a menedzsment - mondta a vezérigazgató. A válság ugyanis erősen érinti az energetikát. A fogyasztás egy év alatt mintegy hat százalékkal csökkent, miután a rendszerváltás időszakában tapasztalt jelentős visszaesést követően folyamatosan nőtt az áramfelhasználás. Ráadásul a válság másként hat az energiapiacra, mert jellemzően olyan ágazatokat érint, amelyek, ha leállítják a termelést egy adott helyen, nagy valószínűséggel már egy másik országban indítják újra.
A múlt évi tevékenység eredményességét jellemző üzemi szintű konszolidált nyereség elérte a 77,3 milliárd forintot, amelyet 10,9 milliárd forint pénzügyi nyereség növelt. Így az adózás előtt nyereség 85,4 milliárd forintot tett ki, az adófizetés után pedig 60 milliárd forint volt a profit. Az előző, a 2008. év volt a második legjobb éve az MVM-nek, amikor az üzemi szintű nyereség megközelítette az 52 milliárd forintot. Az MVM csoport pénzügyi helyzetét jól tükrözi, hogy az eladósodottsági mutató, azaz az idegen források aránya mindössze 18 százalék, ami "nagyon markáns finanszírozási erőt jelent", hangsúlyozta a vezérigazgató. Az MVM csoport tavaly a vagyonát a Mavir hálózatfejlesztéseivel, a szélerőmű parkot üzemeltető Hungarowind Kft. megvásárlásával, a német RWE többségi tulajdonában lévő Elmű és Émász tavaly megszerzett 15, illetve 10 százalékos tulajdoni hányadával, két új erőműprojekt már megvalósult befektetéseivel és a megvásárolt székházzal növelte.
A kiemelkedően sikeres üzleti működés mellett a múlt év kiemelkedő eredményének nevezte a vezérigazgató azt, hogy a csoportnál komoly mértékben szigorodott a belső kontroll: személy szerint még a vezérigazgató sem jogosult egyedül aláírásra, és a belső ellenőrzési tevékenység felügyeletét a vezérigazgató a társaság felügyelő bizottságához delegálta. A társaságcsoport egyetlen tagja sem köthet szerződést az anyavállalat tulajdonosának hozzájárulása nélkül offshore hátterű céggel.
A paksi atomerőmű bővítéséről a vezérigazgató az MTI kérdésére elmondta: a finanszírozás koncepciójával már foglalkozott az MVM igazgatósága. Biztosra vehető, hogy költségvetési forrást nem igényel a beruházás, aminek nagyságrendje, a mértékadó beruházások költsége alapján, két 1.000-1.200 megawatt teljesítményű blokk esetén mintegy hatmilliárd euró. A bővítés finanszírozása minden bizonnyal több elemből állhat majd. Ezek között lehetséges, hogy részben a szállítók biztosítják a pénzügyi forrást, szindikált kereskedelmi banki hitel felvétele is szerepelhet, és elképzelhető az is, hogy maguk a áramkereskedők is hiteleznek, amit a majdani kedvező árú villamos energia értékesítésének hasznából fedeznek.
MTI/Menedzsment Fórum