Az idén 36 pályázat keretében összesen 33 milliárd forint áll rendelkezésre - ebből 15 milliárdot biztosít a központi költségvetés.
A fejlesztési programok fő területein belül a kis- és középvállalkozások fejlesztésére 10 milliárd forint jut, a turisztikai pályázatok 7 milliárd forintos keretre adhatnak be igényeket, beruházás ösztönzésre 12 milliárd forintot szánnak, az energiatakarékosságot 3,7 milliárd forinttal támogatják, s helyi közút- és országos kerékpárút-hálózat fejlesztésére pedig 600 millió forint jut.
"Nem keveseknek akarunk sokat adni, hanem sok pályázónak többet" - mondotta Csillag István miniszter, amikor a GKM idei terveiről szólt államtitkárai és a tárca vezetői munkatársai körében.
A minisztérium internetes honlapján megtekinthető feltételek és az onnan letölthető pályázati anyagok önmagukban is meglehetősen részletesek, de információk beszerezhetők a pályázatkezelők - így a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht., az Energiaközpont Kht. és a Magyar Fejlesztési Bank Rt. - irodáiban, valamint a minisztérium zöldszámán: 06 (40) 630-530.
A hazai erőforrások meglehetősen behatároltak, így a fejlesztések nagyobb részét az Európai Unió strukturális alapjai jelentik. Ezek célja az unión belüli regionális különbségek csökkentése, s háttere a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT), amely megvalósítandó célokat összegzi. Ennek megfelelően a három fő fejezet a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP), amelynek kerete 583 millió euró, a Környezetvédelmi és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP) 440 millió euróval, és a Közlekedési Infrastruktúra Fejlesztése a maga 600 millió eurós lehetőségével.
Magyar Közlekedés
Százmilliók logisztikára
A közlekedési alágazathoz is kapcsolódnak azok a gazdaságfejlesztési programok, amelyeket erre az esztendőre hirdet meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Csillag István miniszter a hazai erőforrások ismertetése mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Unió strukturális alapjából is számíthatnak a hazai vállalkozások anyagi támogatásra.