Bár a szokatlanul enyhe időjárás meteorológiai rekordokat döntöget, ennek nem mindenki örül. A hazai síközpontokban például az elmúlt években több százmillió forintot fordítottak fejlesztésekre, amelyek azonban hó hiányában nem hozzák meg a várt bevételt. Hasonló a helyzet a pályák közelében lévő szálláshelyeknél, többen már vissza is mondták a lefoglalt szobákat.
Leálltak a hóágyúk"Nincs mit tenni, várjuk a havat" - mondta el lapunknak Bajnóczki Zsolt, a Kékestetői Sícentrumot üzemeltető Mátra Centrum Kft. sajtófőnöke. - "Az enyhe időjárás miatt hóágyúinkat sem tudjuk beüzemelni, amelyek a megvilágított déli pályát látnák el a síelésre alkalmas hómennyiséggel."
A társaság néhány éve 400 millió forintos beruházással fejlesztette a Kékestetői Sícentrumot, melynek üzemeltetésére 50 éves bérleti szerződést kötött Gyöngyös önkormányzatával. A társaság befektetésének köszönhetően ma már a Kékestetőn található az ország leghosszabb, 1800 méteres és legmagasabban, 770-1014 méteren fekvő síterülete. A kivilágított pályán védőháló vigyáz a síelőkre, a kényelmet pedig korszerű felvonók biztosítják. Erre a szezonra lett kész az 550 méteres csákányos lift, amely az északi oldalon található pályarendszert szolgálja ki.
"Bár a mostani időjárás egy cseppet sem kedvező, még nem keseredtünk el" - tette hozzá Bajnóczki Zsolt. - "A Kékestetőn átlagosan 70-80 napig tart a síszezon, így ha január végére hidegebbre fordul az időjárás, akkor utolérhetjük magunkat."
A bevételekből fedeznék a fejlesztéseketSzintén a hóra várnak Bánkúton, ahol idén eddig mindössze kétszer havazott. A három centiméter vastagságú hótakaró azonban hamar elolvadt, ráadásul a síeléshez legalább 15 centis hórétegre van szükség. "Az elmúlt 15 évben hozzászoktunk ahhoz, hogy hol 128, hol meg csak 12 napig tart a síszezon" - mondta az mfor.hu-nak a síközpont vezetője. Kovács Zoltán szerint ha februárban és márciusban valóban beköszönt a tél, akkor az idei esztendő sem alakul nagyon rosszul.
Bánkúton két éve épült meg a felvonó, közel 40 millió forintért. Kovács Zoltán szerint a fejlesztéseket csak a megtermelt bevételekből érdemes fedezni. Azt a kitételt ugyanis egyik bankban sem fogadják el, hogy majd akkor fizetik vissza a hitelt, ha lesz hó. Egyszer már majdnem belebuktak egy kölcsön visszatérítésébe, így ezt az utat biztosan nem választják a jövőben.
Dobogókőn ezzel szemben még nem mondtak le a hitelfelvételről, miután fejlesztések nélkül a síelőket sem lehet elcsábítani. "Ha nincs bevétel, akkor csak a kölcsönök maradnak" - mondta kérdésünkre Lőrincz László, a dobogókői síközpont vezetője. - "Eddig minden évben korszerűsítettünk, most pedig a Dobogókőről Pilisszentkeresztre vezető 6 kilométer hosszú síutat hozzuk rendbe."
Félházas szállodákA síelők elmaradása nem csak a pályák üzemeltetőit, hanem a környékbeli szálláshelyek vezetőit is aggasztja. "A tavaszi időjárás nagyon megijesztett bennünket" - magyarázta a galyatetői négycsillagos Grand Hotel igazgatója. Eperjesné Aranka szerint ha kellő hómennyiség várná a síelőket, akkor most akár teltház is lehetne a szállodában. Ennek hiányában csupán 56-57 százalékos a forgalmuk, igaz, ez sem mondható rossznak. Az igazgató szerint ez annak köszönhető, hogy nem mindenki mondta le az előzetes szobafoglalását.
A hazai sípályákra egyébként szinte csak magyarok járnak. Bár a tehetősebbek hosszabb síelésekre általában az osztrák vagy francia hegyeket választják, sokan közülük a hazai pályákra is ellátogatnak egy-két napra. Kékestetőre a közeli településekről például néhány órára is fel szoktak autózni, Budapestről is viszonylag hamar oda lehet érni, így nem feltétlenül szükséges a helyszínen szállást foglalni.
Kiss GergelyMenedzsment Fórum