A felmérés szerint a gimnazisták hatszor annyian tanulnának pénzügyi ismereteket, mint földrajzot vagy biológiát. A diákok 63 százaléka szerint a pénzügyi ismereteknek a legfontosabb öt iskolai tantárgy között a helye, 61 százalékuk kifejezetten szeretné, ha iskolájában lenne pénzgazdálkodással kapcsolatos oktatás. A diákok 75 százaléka biztosan elmenne egy olyan szakkörre, ahol egy saját vállalkozás beindításáról tanulhatna. Noha a diákok a legfontosabb tárgyak között említik, a pénzügyi oktatás nem létezik alaptantervi szinten Magyarországon. Az Öngondoskodás Alapítvány célja, hogy az alapvető pénzügyi ismeretek oktatása bekerülhessen az iskola falai közé.
A kampányt finanszírozó Öngondoskodás Alapítványt 2003-ban a Budapesti Értéktőzsde alapította. Az alapítvány kuratóriumában a pénz- és tőkepiacok minden szektora képviselteti magát. A banki szférát Cselovszki Róbert, az ERSTE Bank elnök-vezérigazgatója és Lantos Csaba, az OTP vezérigazgató-helyettese képviseli. Dr. Kepecs Gábor, az ÁB-AEGON vezérigazgatója és Gecser Ottó a Credit Suisse vezérigazgató-helyettese a biztosítókat reprezentálja a kuratóriumban, Fatér Gyula, a Budapest Alapkezelő Rt. vezérigazgatója pedig befektetési alapokat képviseli. A részvénypiacok képviseletéről Horváth Zsolt, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója mellett kibocsátói oldalról Straub Elek, a MATÁV elnök-vezérigazgatója, a brókercégek oldaláról pedig Jaksity György, a Concorde Értékpapír Rt. vezérigazgatója "gondoskodik". A testület elnöke Simor András, a Deloitte Rt. elnöke. 2003-ban húsz hazai gazdasági társaság nyújtott pénzügyi vagy szervezeti támogatást az Öngondoskodás Alapítványnak.
Szemléletformáló kampányt indítanak a pénz- és tőkepiaci szereplők
A legnagyobb pénz- és tőkepiaci szereplők közös szemléletformáló kampányt indítanak, amelynek középpontjában a megtakarításon alapuló öngondoskodás eszméje áll.