A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított áprilisi értéke: 51,4. Az elmúlt két hónap csökkenés után áprilisban növekedés jellemzi a magyar feldolgozóipart. A BMI értéke 3,4 százalékponttal nagyobb, mint a márciusi indexérték (48,0) volt. Az előző évek azonos időszakaival történő összehasonlítás azonban továbbra is gyengébb teljesítményre utal, mint a korábbi években (2003: 52,7; 2002: 52,4).
A felmérés részindexei kedvezőbb képet mutatnak, mint egy hónapja, de növekedési üteműk továbbra is elmarad az előző évek áprilisában mért értékektől. Az elmúlt két hónap visszaesése után áprilisban megindult a feldolgozóipar fellendülése, ami azonban gyengébb, mint az előző években mért. A kedvezőtlen február-márciusi időszak után, ami a felmérés legnagyobb időszaki csökkenését mutatta, a magyar feldolgozóipar fellendülése során nehéz helyzetben van, melyhez az Uniós csatlakozás keltett bizonytalanság is társul.
A termelési index áprilisban 52,6 százalékos értéket jelez. A kibocsátás jelentősen nagyobb, mint az elmúlt hónapban mért, de továbbra is elmarad a tavalyi év azonos hónapjára jellemző (56,0) növekedéstől. A fellendülést jelző részindexek közül legkedvezőbb az új rendelések növekedése. Az index értéke: 54,5. ami 4,5 százalékponttal haladja meg az egy hónappal korábban mért értéket. A január-áprilisi időszakot tekintve az átlagos rendelésnövekedési ütem 1,3 százalékponttal kisebb, mint a 2003-ban mért.
A várható változások keltette bizonytalanságot tükrözi a beszerzési mennyiség index (50,3) enyhe növekedése. Az index az előző hónaphoz képest növekedést mutat, de ez jelentősen kisebb, mint a korábbi években volt (2003: 55,2; 2002: 52,2). Három százalékponttal csökkent a beszerzési árak növekedésének üteme. Az index értéke (63,9) továbbra is jelentősen nagyobb, mint az elmúlt három évben (átlag:55,9).
A szállítási átfutási idő index értéke (49,4) február óta a kiszállítások idejének növekedését jelzi. A növekedés üteme 0,4 százalékponttal nagyobb, mint korábban. Az idei évbe lassult a kiszállítások ideje a feldolgozóiparban, szemben az előző évek azonos időszaki tendenciáival, amikor gyorsuló szállítási átfutási időt mértünk. Az idei év eltelt négy hónapjában folyamatosan kedvezőtlen a külpiaci mutatók egymáshoz viszonyított alakulása.
Az import index (50,7) továbbra is növekedést mutat, míg az export index értéke (47,8) 0,6 százalékponttal csökkent márciushoz képest. Nagyobb csökkenést jelez a foglalkoztatási index (47,0), mint egy hónappal korábban. Az index 1,2 százalékponttal csökkent előző havi értékéhez képest. A válaszadók háromnegyedénél változatlan az alkalmazotti létszám, csökkenésről 16 százalék számolt be. A feldolgozóipari ágazatok közül a textil- és a faiparban tart még a kedvezőtlen szezon, az ország régióit tekintve, pedig a Dél-alföldi területen.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Erősödést jelez előre a BMI
Gyengülő konjunktúrát jelez a BMI
Szerény optimizmust tükröz a magyar BMI
A magyar Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított áprilisi értéke 51,4 százalékra nőtt a márciusi 48 százalékról - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).