Egy magyarországi fejvadász mesélte, ügyfele a pályázók rugalmasságát tesztelendő, szokatlan helyre és időpontra tette az állásinterjút. Például vasárnap reggel 7 órára a ferihegyi repülőtérre. Egy másik cég képviselője semmit sem kérdez a jelölt végzettségéről, tapasztalatáról, hanem szituációs játékkal kezdi a beszélgetést, amelyben a jelöltnek egy helyzetre több variációt kell kitalálni.
"Hány nyakkendő van Magyarországon?"
Gyakorlat olyan feladatot adni, ami nem megoldható: "Hány nyakkendő van Magyarországon? Hol nézne ennek utána?" Itt a jelöltek reakciója, önuralma, a meglepetések kezelése a megfigyelési szempont. A találékonyságra és a kreativitásra vonatkozó feladat, amikor egy plüssmacival kell beszélgetnie a pályázónak. Előfordult, hogy ebédre hívták az állásra jelentkezőt, ugyanis ekkor állítólag kevesebbet tud valós személyiségéből elkendőzni.
Egy HR vezetői pozícióra jelentkező hölgyet hat ember interjúztatott, a beszélgetés a megszokott formában zajlott egészen az utolsó kérdésig. Az interjúztatók egyike ugyanis azt kérte a hölgytől, álljon fel, és kezdjen el tapsolni, éljenezni - mivel a leendő munkakör megkívánja a megfelelő tapsolási technikát.
A szemkontaktust gátló virág
Egy cég úgy tesztelte a jelöltek rugalmasságát, hogy hatalmas virágot tett az asztal közepére, ami akadályozta az interjúztató és a jelölt közti szemkontaktust. Azt nézték, a pályázót mikor kezdi el zavarni a szemkontaktus hiánya, és miként oldja meg a helyzetet.
Egy másik pályázónál az interjúztató megkérte, hogy foglaljon helyet, majd elkezdett beszélni - a személye és a vezetőség közötti konfliktusokról. Az interjúalany pedig 15 percen át várta a felé irányuló kérdéseket - mint kiderült mindhiába. Az idő leteltével ugyanis az interjúztató anélkül, hogy bármit is kérdezett volna a pályázótól, sok szerencsét kívánt és elköszönt.
Ennél extrémebb példa: egy japán IT-cégnél az állásra jelentkezőknek fel kellett kaptatniuk a Fudzsijama csúcsára, egy másik beszámoló szerint pedig a jelölttől azt kérdezték az interjún, tudja-e milyen érzés embert ölni.
Forrás: Jobpilot