Egy holland mezőgazdasági termékekkel foglalkozó cég egyik vezető férfi menedzsere a következőket mondta pár évvel ezelőtt: " Az elképzelhető, hogy a cégnél egy hölgy senior menedzseri pozíciót töltsön be, de egy top menedzseri pozíció elképzelhetetlen lenne".
A.) A nemek közötti harc
Valóban ennyire különbözőek lennénk? Álljon itt néhány példa, kommentár nélkül:
- A férfiak mindig egyedül és egy bizonyos ok miatt mennek a mellékhelyiségbe, a nők általában ketten
- A férfiak TV-nézés közben folyamatosan kapcsolgatják a távirányítót, a nők szeretnek egy műsort nézni és még a reklámot sem bánják
- Ha egy nő vezetés közben eltéved, kérdezősködni kezd a helyes útirányról; ha egy férfival történik meg ugyanez, nem kérdezősködik, mert azt a férfiúi gyengeség jelének véli
- A férfiak úgy gondolják ők a legérzékenyebbek; a nők tudják, hogy ők azok
- A nők folyamatosan kritizálják a férfiakat, mert érzéketlenek, nemtörődömök, figyelmetlenek, nem adnak elég szeretetet, nem szeretik elkötelezni magukat, folyton lejjebb veszik a szoba hőmérsékletét, és mindig felhajtva hagyják a WC ülőkét.
- A férfiak folyamatosan kritizálják a nőket, mert nem tudnak jól vezetni, mert a térképet fejjel lefelé használják, mert rosszul tájékozódnak, mert érthetetlenül sokat beszélnek, mert mindig feljebb állítják a szoba hőmérsékletét, és mert mindig lehajtják a WC ülőkét.
Mi lehet ennek a differenciának az oka?
A válasz egyértelműen a múltban keresendő. A munkamegosztás kialakulásával kezdődtek a különbségek is. Hisz, a férfiak vadásztak, a nők gyűjtögettek. A férfiak oltalmazták a nőket, a nők nevelték a gyerekeket. Ahogy testük egy sor fizikai változáson ment keresztül,- adaptálva a különböző funkciókat-, úgy fejlődött az agy is.
A férfiak magasabbra nőttek és erősebbek lettek, s így formálódott az agyuk is az elvégezendő feladathoz. A nők többsége elégedett volt azzal az életmóddal, hogy a férfiak otthonuktól távol "dolgoztak" és hogy feladatuk a tűz őrzése volt.
Így fejlődött a férfiak és nők agya az elvégzendő feladatokhoz mérten különbözően az elmúlt millió évben. Most már tudjuk, hogy a nők és férfiak máshogy gondolkodnak; más dolgokban hisznek, máshogy viselkednek és más dolgok élveznek prioritást az életükben.
B.) A sztereotípia: az embereket különböző kategóriákba sorolja egyes megfigyelhető jellemzők, tulajdonságok alapján. A sztereotípia három fő lépésből áll:
1. Az emberek beazonosítása kategóriákba, mint például: férfi, nő, politikus, stb.
2. Jellemzők társítása a kategóriákhoz, mint például: anyagias, őszintétlen, passzív, stb.
3. Bárki, aki valamelyik kategóriába tartozik, biztosan rendelkezik a kategóriára jellemző tulajdonságokkal.
A legtöbb ember felismeri, hogy a sztereotipizálás igazságtalan és hibás; ennek ellenére sokakban ott a hajlam, hogy bekategóriázzanak bizonyos embereket.
Grotte Judit