Július óta folytak a tárgyalások az írókat képviselő Writers Guild of America és a tévék és filmstúdiók érdekeit védő Alliance of Motion Picture and Television Producers között, ám a hétvégén zátonyra futottak a megbeszélések. A két szervezet egymásra mutogat, mindkettő szerint a másik rugalmatlan hozzáállása miatt akadtak meg a megbeszélések. A problémát ugyanakkor jelzi, hogy a felek határozatlan ideig nem is kívánnak ismét tárgyalóasztalhoz ülni.
Eközben azonban sürgető lenne, hogy megoldást találjanak, mivel a tévés és filmes szerzőkkel kötött korábbi megállapodás október végén lejár, és a forgatókönyvírók már most közölték, hogy addig nem fognak dolgozni, amíg nem sikerül megnyugtatóan rendezni a munkaügyi vitát.
A helyzetet független elemzők szerint az bonyolítja, hogy a korábbiakhoz képest a stúdiók bevételeinek összetétele alaposan megváltozott, a televíziós és mozis jogdíjak mellett látványosan megnőtt a másodlagos értékesítés, így például a DVD-k eladásából származó bevétel, amelyből a szerzők szintén részesedni kívánnak.
A megállapodás mindazonáltal a stúdióknak is elemi érdeke, mert egy esetleges sztrájk számukra is komoly veszteséggel járhat. A munkabeszüntetés ugyan nem túl gyakori, de volt már rá példa, legutóbb 1988-ban, amikor a 22 hetes tiltakozás miatt félmilliárd dolláros veszteséget szenvedtek a filmgyártó cégek.