Emlékeztetett arra, hogy válság hatására 2009-ben az Európai Unióban a GDP 4 százalékkal mérséklődött, a munkanélküliség 10 százalékra nőtt, a kkv-szektor munkahelyteremtése csökkent.
Vereczkey Zoltán, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kkv-fejlesztésért felelős alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar mikro- és kisvállalkozások exportteljesítménye az Európai Unióban a legalacsonyabbak közé tartozik, és ezen változtatni kell.
Szűcs Tamás elmondta, hogy az EU2020 stratégiában a 7 zászlóshajójából öt kapcsolódik a kis- és középvállalkozói szektorhoz.
Az öt zászlóshajót ismertetve kiemelte, hogy az iparpolitika a globalizációban címet viselő az üzleti környezet javítására irányul, az innovatív unió témaköre a kutatás-fejlesztés feltételeinek javítását célozza, a mozgásban az ifjúság keretében a fiatalok munkaerőpiacra jutását segítenék, a külföldi tapasztalatok megszerzését ösztönöznék. A digitális menetrend a nagysebességű internet elterjesztését szolgálja majd, hogy a vállalkozások aktívabban csatlakozhassanak az e-kormányzáshoz. Az erőforrás-hatékony Európa nevű zászlóshajó a megújuló energiák nagyobb arányú hasznosítását szorgalmazza.
Vereczkey Zoltán elmondta, hogy a kamara az adminisztráció csökkentése, az adórendszer átalakítása, a foglalkoztatás bővítése, a szakképzés, a kereskedelemfejlesztés témák területén javaslataival is segíti a kormány munkáját. Az MKIK alelnöke szerint az elmúlt években meghirdetett számos gazdaságfejlesztési program nem hozta meg a várt eredményt, a kereskedelemfejlesztés intézményeire fordított évi 7-8 milliárd forint pedig hatástalan a vállalkozások számára. Vereczkey Zoltán szerint szükség lenne a Széchenyi Kártya lehetőségeit bővíteni beruházási hitellel is.
Az Európai Bizottság 2010. május 25. és június 1. között második alkalommal indítja útjára az Európai KKV Hetet azzal a céllal, hogy európai szinten népszerűsítse a vállalkozói létformát, mint a fiatalok számára vonzó karrierlehetőséget.
MTI/Menedzsment Fórum