A főpolgármester a kollektív szerződéssel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy annak alapján 10 milliárdos nagyságrendű béren kívüli juttatást fizetnek ki a BKV-nál, ezért ezt felül kell vizsgálni. Hozzátette: az ebből származó megtakarítás önmagában nem oldja meg a BKV minden gondját, de a kormány joggal várja el, hogy a BKV is megtegye a szükséges lépéseket.
A képviselők a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén döntöttek úgy, hogy nem változnak a BKV tarifái 2012-ben, a képviselők 23 igen és 9 nem ellenében fogadták el György István ágazati főpolgármester-helyettes erre vonatkozó előterjesztését.
György István a mintegy másfél órás vitában azt mondta, 50 milliárdos nagyságrendű bevétele származik a BKV-nak a jegyárakból, de 2011-ben elérték a jegy- és bérletárak azt a szintet, amelynek növelése további bevételkiesést, a bliccelés növekedését hozná. Bár az áfa két százalékkal emelkedik, és infláció is várható, mégsem változnak viteldíjak, így egy vonaljegy továbbra is 320 forintba, egy felnőtt bérlet pedig 9.800 forintba kerül majd.
A tarifák változatlanul hagyása mellett új termékeket is bevezetnek 2012-től. A Budapesti Közlekedési Központ javaslata alapján január elsejétől csoportos napijegyet is lehet vásárolni, amelyet 2-5 ember használhat együttes utazásra a vásárló által megszabott időponttól 24 órán át a BKV teljes vonalhálózatán, illetve a HÉV-en Budapest közigazgatási határáig. Az új jegy ára 3.100 forint lenne.
Ezen kívül bővítik a kisgyermekes bérlet felhasználóinak körét, így azt jövő évtől a gyeden lévő vagy terhességi-gyermekágyi segélyben részesülő budapesti lakosok is igénybe vehetik. Bevezetik a közlekedési társszolgáltatók jegyéhez kapcsolódó kombijegyet is, amely iránt külföldi vasúttársaságok már érdeklődtek.
A bérletek érvényességi ideje is változik, az eddigi éjféli időpont éjjel 2 órára tolódik, ezzel biztosítva, hogy a nem sokkal éjfél előtt megkezdett utazást még az érvényességi időn belül be lehessen fejezni. A HÉV-bérlettel utazóknak az éjszakai órákban a Szentendre felé közlekedő 943-as, és a Gödöllő felé közlekedő 992-es járatokon is érvényes lesz a bérletük, nem kell külön vonaljegyet vásárolniuk.
A Budapest bérletek érvényességét is módosították, januártól nem a Budapest közigazgatási határán túli első megállóig, hanem az utolsó fővárosi megállóhelyig érvényesek.
Változik a pótdíjazás is, ennek összege 33 százalékkal emelkedik, így a 30 napon belüli befizetés díja 12 ezerről 16 ezer forintra emelkedik, 30 napon túli rendezés esetén 24 ezer forintról 32 ezer forintra, helyszíni rendezés esetén pedig 6 ezer forintról 8 ezer forintra nő a díj. Az utólagos bérletbemutatás eljárási díja nem változik, de a bérlet vásárlásának percre pontos vezetésével már csak azokban az esetekben lehet ezzel a rendezési móddal élni, ha a bérletet a pótdíjazás időpontja előtt vásárolták.
MTI