[ajanlo=245][igazitas=left/]Az ágazati keresetek alapján a rangsort a pénzügyi szektor vezeti. Közel kilencezer forinttal kevesebb átlagos fizetést ígér a második helyezett vegyipar. Az ötödik helyre került az oktatás, amely a fémfeldolgozást és az élelmiszeripart is megelőzi.
A fémfeldolgozás területén, a gép-, az élelmiszeriparban, a pénzügyi szektorban nőtt 2003-hoz képest tavaly leginkább a szellemi munkatársak keresete, az elsőben több mint húsz, az utóbbiakban 13-14 százalékkal. A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint a szellemi dolgozók fizetése csak két ágazatban csökken: a kereskedelemben (ahol emiatt közel ötvenszázalékos a fluktuáció) és az egészségügyben.
Utóbbi ágazatban törődtek ugyanis legkevésbé a munkaerő-megtartással és a bérstruktúra korrekciójával. Itt közel kilenc százalékkal csökkentek a fizikai keresetek, de a szellemiek is két százalékkal maradtak alatta az egy évvel korábbinak.
A pénzügyi szektorban alacsonyabbak lettek a fizikai dolgozók keresetei, ám csak kevesebb mint egy százalékkal. Megdöbbentő módon, míg a férfi szellemi dolgozók havi átlagos keresete meghaladja a 407 ezer forintot, addig a nőké a 240 ezret sem éri el. De a női fizetéseket vizsgálva, az összes ágazat közül itt keres legtöbbet a gyengébbik nem, olvasható a Világgazdaságban.
Tavalyi béremelések: nagy vesztes az egészségügy
Az ágazati béremelések alapján tavaly a fémfeldolgozásban, az élelmiszer-, a gépiparban és a pénzügyi szektorban működő cégek igyekeztek leginkább megtartani a szellemi munkaerőt. A fizikai dolgozók fizetése a szállításban, raktározásban nőtt leginkább. Az egészségügyiek elvándorlása indokolt, mindenki keresete csökkent, számolt be a Világgazdaság.