5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Áprilisra-májusra ki kell, hogy derüljön, mennyire lesz sikeres az Új Széchenyi Terv, hiszen addigra látni fogjuk, mekkora az érdeklődés a cégek részéről - mondta az mfor.hu-nak Essősy Zsombor. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója szerint elsősorban az lesz a következő hónapok nagy kérdése, mennyire állnak össze egy koherens egységgé a különböző pályázatok. Mfor.hu-interjú.

- Önnek okozott valamilyen meglepetést a bejelentés? Volt olyan elem az Új Széchenyi Tervnek (ÚSZT), melyet eddig nem ismert?

- Az egész azon az akcióterven alapult, amit már tavaly novemberben közzétettek, azt követte egy társadalmi egyeztetés, ami december 15-én lezárult. Elég sokmindent lehetett már tudni a bejelentés előtt, az viszont még a következő hónapok kérdése lesz, hogy ezek a pályázatok összeállnak-e egy koherens egységgé.

- Az Új Széchenyi Terv kulcspontja, hogy 2013-ig még 2000 milliárd forint szabadon elkölthető uniós forrás áll rendelkezésre. Meg lehet becsülni, hogy a magántőkével együtt ez nagyjából mennyi pénzt mozgat meg összesen?

- Alapvetően az általános támogatási arány 30-50 százalékos, tehát egy céges beruházás esetén egy forintnyi támogatás mondjuk három forintot mozgat meg. Azt viszont ne felejtsük el, hogy a 2000 milliárdos összeg mintegy fele kiemelt projektre megy el, ahol 90-95 százalékos a támogatási arány. Ha azt vesszük alapul, amit Fellegi miniszter úr mondott, hogy még az idei évben nagyságrendileg 1000 milliárd forint kerülhet a gazdaságba, akkor körülbelül kettes szorzóval kell számolni, összesen 2000-2500 milliárd forint mozdulhat meg. Mondhatjuk, hogy ez a magyar GDP közel 10 százaléka, tehát nem elhanyagolható. Ha ez első lépésként megindul, akkor lavinaként mozdíthat meg egyre nagyobb összeget.

- Első ránézésre melyek lehetnek a legnépszerűbb pályázatok?

- A mikrovállalkozások számára most először írnak ki úgynevezett kombi pályázatokat, melyek hitel és támogatás keverékéből tevődnek össze. Vannak ennél egy kicsivel magasabb, tízmilliós nagyságrendű beruházásokat támogató pályázatok. Ez a kettő biztosan favorit lesz, ezres nagyságrendű pályázatok és beruházások lehetnek.

- Összefoglalva mik a legfontosabb különbségek az Új Széchenyi Terv és az eddigi pályázati rendszer között?

- Szerintem a legjelentősebb újítás az előbb is említett kombinált termék, a támogatás és hitel keverékének megjelenése. Elképzelhető, hogy 2014-től csak ilyen pályázatok lesznek az Európai Unióban, a jelenlegi egyfajta mintaprojektnek tekinthető ebből a szempontból. Ezzel a támogatási formával sokkal több vállalkozást el lehet érni, mert a hitelt visszafizetik a cégek, ott csak a kamat jelent támogatást.

- Az előbb újságírókkal beszélgetve kifejtette, hogy Ön szerint elsősorban a közepes vállalatokat kellene megerősíteni, azokat a cégeket, melyek adott esetben akár multik beszállítói is lehetnek. Hány ilyen vállalatra lenne szükség Magyarországon?

- Szerintem a jelenlegi 600-nak legalább a duplájára. Ha a következő öt évben mondjuk 1500 ilyen céget ki lehetne termelni hazánkban, az óriási lenne. Ha ezeknél a cégeknél száz főt veszünk átlagban, akkor az 150 ezer munkahelyet jelent, ez alá olyan mikrovállalkozások kapcsolódhatnának, melyek még egyszer ennyi embert foglalkoztatnak, tehát 300 ezer munkahelyet lehetne létrehozni.

- Ez 300 ezer új munkahelyet jelentene?

- Szerintem igen. Ha abból indulunk ki, hogy ezek a cégek importhelyettesítő terméket gyártsanak, akkor az eddigi külföldi termékeket lehetne kiváltani. Másrészt exportra termelhetnének, harmadrészt pedig nagy multik beszállítói lehetnének. Ezek a piacok most is megvannak, csak olyan cégek kellenek, melyek ezeket ki tudják használni.

- Ebben hogy tud segíteni az állam?

- Úgy, hogy ezt a vállalkozói középréteget helyzetbe hozza. Ha például bejön egy multinacionális cég Magyarországra, akkor tárgyalóképessé tegye ezeket a kis cégeket, esélyt adjon nekik arra, hogy egyáltalán be tudjanak jutni a beszállítói körbe. Akár egy néhány milliárd forintos alapot is létre lehetne hozni erre a célra, hogy segítsen helyzetbe hozni ezeket a cégeket, később ők ezt a támogatást vissza tudják fizetni, így a hálózat eltartaná magát.

- Szintén elhangzott a beszélgetésben, hogy nem elég csak szétszórni ezt a 2000 milliárd forintot a cégek között. Milyen garanciákat kell beépíteni a rendszerbe ahhoz, hogy csökkenteni lehessen a visszaélések arányát?

- A kis cégek nem tudnak garanciát, fedezetet adni, erre figyelni kell. Ott sokkal komolyabb, de költséghatékony ellenőrzéssel lehet kiküszöbölni ezt a dolgot. Ha például egy régióban vagy kistérségben a helyi állami alkalmazottak kimennének a cégekhez, akkor ott például egy fél óra alatt le lehet ellenőrizni, hogy egyáltalán létező cégről van-e szó. A nagyobb, több százmilliós beruházásoknál szükség van bankgaranciára vagy valamilyen fedezetre, mert abban a méretben ha bebukik egy pályázat, akkor az komoly kárt okozhat az államnak.

-  A kormány egyik vesszőparipája az egyszerűbb és gyorsabb pályázati rendszer, gyakran hivatkoztak az egyfordulós pályázatokra. Ezt mennyire fogják megérezni a cégek a mindennapi gyakorlatban?

- A vállalkozások számára eddig is többségében egyfordulós pályázatok voltak, a kétfordulós pályázatok az önkormányzatok esetében voltak jellemzők, igaz ott nagyon megnehezítette a pályázást. Két-háromszoros volt az átfutási idő, ezeket tényleg meg kell szüntetni. A vállalkozások azt fogják megérezni, ha a közreműködő szervezet, a MAG Zrt. ténylegesen gyorsabban hozza meg a döntéseket, gyorsabban utalja ki a pénzt.

- A pályázatok többségére március elsejétől lehet jelentkezni. Ön szerint mikorra lehet majd kijelenteni, hogy sikeres vagy sikertelen az Új Széchenyi Terv?

- Április-májusra ki kell derülnie ennek. Addigra látni fogjuk, mennyien akarnak pályázni, ha sok pályázat, sok érdeklődő lesz, megmozdulnak a cégek, akkor azt lehet mondani, hogy sikeres.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!