Az áram árában megfizetett "kapcsolt energiatermelés szerkezetátalakítási díja", ami kilowattóránként 1,2 forint - évi mintegy 44 milliárd forint támogatási összeget jelent - allokációjának változtatásával sem a távhő, sem a villamos energia végfelhasználói árát nem kellene emelni - mondta az elnök.
Az október elsejétől hatályos árak nem nyújtanak teljes fedezetet a költségekre, s ez éves szinten 15-20 milliárd forint veszteséget okozhat a távhőtermelőknek.
A javasolt árfelülvizsgálat alapján az indokolt költségek elismeréséhez a termelőknek mintegy 500-1.500 forint emelésre lenne szükség gigajoulonként, de ez - a fentiek szerint - nem jelentene áremelkedést a végfelhasználóknak. Így azok a termelők, akiknek a beruházása még nem térült meg elérhetnék a bruttó eszközértékre vetített 4,5 százalékos nyereséget, a többiek pedig a két százalékot.
A távhőtermelők a bizalom miatt szükségesnek tartják az ármegállapítás megfelelő átláthatóságát, azt, hogy megismerhessék a módszertant. Ugyanakkor érdemi szakmai konzultációt is sürgetnek.
Ahhoz, hogy az október elsején hatályba lépett távhőrendelet szerinti áron vegyék át a hőt a kacsoltan termelő erőművektől, ahhoz a rendelet meghatározza a kapcsolt technológiából származó hő legkisebb arányát és az erőmű áram- és hőtermelő összhatásfokának minimális mértékét. Havi i beszámolót is megkövetel a feltételek teljesítéséről. Ha ezeket az erőműtársaság nem teljesíti, akkor a termelő csak alacsonyabb - gigajoulonként csak 3.408 forinton - értékesítheti a hőt az adott hónapban.
A rendelet nem definiálja a termelők által nyújtott szolgáltatásokat - keringetés, nyomástartás, pótviz - és árat sem ad rá, csak a teljesítmény- és a hődíjat "árazza", ami miatt nem a teljes indokolt költséget ismeri el az árhatóság.
Az MKET helyzetértékelése szerint a kormányzat felismerte, hogy csak megfelelő újraszabályozás esetén lehet elkerülni a távhőellátás működési zavarai, de az eddigi segítség – kedvező árú földgáz, az áram átvételének új módja - nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket - hangsúlyozta Bercsi Gábor.
Az elnök figyelmeztetett arra, hogy a termelők az árszabályozás miatt pénzügyileg ellehetetlenülhetnek, s a finanszírozó bankok felmondhatják a hitelszerződéseket. A becslések szerint az ilyen jellegű beruházásokkal kapcsolatban a termelő cégek hitelei elérik a 100-150 milliárd forintot. Zavarok keletkezhetnek a távhőellátásban és ha a távhőszolgáltatók - ahol erre lehetőség van - kénytelenek lesznek drágábban kazánból előállítani a hőt.
MTI