2p

Nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek - a már Karinthyt is élénken foglalkoztató kérdés napjainkban újabb aktualitást nyert. A nyilvános és intim szféránk elhatárolását szinte az összes telekommunikációs, infokommunikációs eszköz használata megköveteli. Vajon hogyan befolyásolja életünket, társas érintkezésünket a telefon- és internethasználat? Erről beszélgettünk Dr. Pléh Csaba pszichológussal, a BME Kognitív Tudományi Központjának vezetőjével.

Néha ki kell tudni kapcsolni!

A szakember egyetért azokkal, akiknek néha már elegünk van az állandó elérhetőségből: Sokszor érzi is az ember, hogy az állandó kommunikációs hozzáférhetőség szükségessége idői feszültséget teremt. Néha szeretnénk kikapcsolni magunkat, hogy egy ideig ne legyünk hozzáférhetőek.

Korábban a mobil, manapság a vezetékes telefonszám számít intimnek. Ez az, amit csak szorosabb ismerősöknek ad meg az ember. Pléh Csaba szerint generációfüggő, ki melyik telefonszámát adja meg az idegeneknek. Egyesek minden létező telefonkönyvben nyilvánossá teszik vezetékes számukat. Vannak azonban, akik a lakásukat tekintik olyan szentélynek, ahova még telefonon keresztül is csak a valódi ismerősöket engedik be - vélekedik dr. Pléh Csaba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!