Amerikában és Európában már 10 éve jelen van egy új típusú, vállalatalakítást célzó outsourcing. Ennek célja elsősorban a versenyképesség növelése vagy az adott terület rentábilissá tétele, írja a Világgazdaság.
Magyarországon elsősorban a hagyományos outsourcing folyamatát ismerik a vállalatok, Amerikában és Európában azonban már tíz éve jelen van és az utóbbi időben megszaporodott azon cégek száma is, amelyek az úgynevezett vállalatátalakítást célzó outsourcingot veszik igénybe. Itt a kiszervezés elsődleges célja nem az adminisztrációs munka csökkentése, vagy a hatékony munkavégzés újraszervezése, hanem a versenyképesség növelése, vagy az adott terület rentábilissá tétele lehet.
A vállalatátalakítást célzó outsourcing mutatóinak kialakítása viszonylag bonyolult dolog. Nehéz piaci helyzetben lévő, gyakran a csőd szélén álló vállalkozások bízzák meg az outsourcing cégeket, hogy vegyék át a sürgős "javítást" igénylő feladatokat és folyamatokat. Sok esetben ezen feladatok teljesítménymutatói nem relevánsak, sőt, sok esetben gyengék, vagy egyáltalán nem is léteznek, számol be a Világgazdaság.
Míg Nyugat-Európában szinte evidenciának tartják a hr-tevékenység adminisztratív folyamatainak kiszervezését, az outsourcing mértéke ezen a területen mintegy 80 százalékra tehető, addig Magyarországon épphogy elindult a folyamat.
Ocskay Szilárd, a Nexon Kft. ügyvezető igazgatója szerint ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a nagyvállalatok többsége nem ismeri elég jól az outsourcing előnyeit, míg a manuális és kevésbé elektronikus ügyvitelre berendezkedett kis- és középvállalatok számára nem is túl jelentős az elérhető költségmegtakarítás.
A Malév és a Flextronics egyaránt outsourcing szolgáltatást vesz igénybe, elsősorban az alaptevékenységhez nem kapcsolódó terhek, a munkaidő-nyilvántartás és -feldolgozás, illetve a munkaszervezés területén.
Ocskay Szilárd úgy véli, a hazai vállalatoknál a kiszervezés mellett szóló komoly érv, hogy a hatóságoknak történő adatszolgáltatási, -karbantartási és jogszabály-követési munkák jelentős hányada nem a cég munkatársait terheli.
Magyarországon elsősorban a hagyományos erőforrás-kihelyezést ismerik a cégek, bár egy hazai, a csőd szélén álló termelő cég potenciális angol befektetőpartnere állítja, sok anyagi nehézséggel birkózó cég számára nyújthatna megoldást a vállalatátalakítást célzó outsourcing.
Az egyértelműen olyan szervezeti eredményekre fókuszál, amelyeket a részvénytulajdonosok - és a versenytársak is - érzékelhetnek. Ilyen lehet a profit növelése vagy a domináns piaci pozíció elérése.
A mai, gyorsan változó üzleti környezetben a vállalatvezetőknek gyakrabban kell változtatniuk cégük működési modelljén. Épp ezért a kutatásban részt vevők azt javasolták a csőd szélén álló cégeknek, hogy fontolják meg az outsourcingben, elsősorban a vállalatátalakító outsourcingban rejlő lehetőségeket, írja a Világgazdaság.
Terjed a vállalatátalakítást célzó outsourcing
Amerikában és Európában már 10 éve jelen van egy új típusú, vállalatalakítást célzó outsourcing. Ennek célja elsősorban a versenyképesség növelése vagy az adott terület rentábilissá tétele, írja a Világgazdaság.