- A válaszok hosszánál válassza az arany-középutat. Aki állandóan röviden és tömören válaszol, nem sugallja magáról a kommunikatív egyén képét és nem is tűnik annyira szimpatikusnak. De hosszú monológokkal sem gyűjt sok pluszpontot. Figyelmesen hallgassa beszélgetőpartnerét, annak közbeeső megjegyzéseit. Ezekből rájöhet arra, hogy inkább rövidebben vagy terjedelmesebben fogalmazzon.
-
- Ne vágjon az interjúztató szavába. Hagyja, hogy végigmondja azt, amit akar. Próbáljon meg a feszült helyzet ellenére lehetőleg nyugodtan és lassan beszélni. Ha túl gyorsan beszél, könnyen belebonyolódhat mondataiba, nem tűnhet magabiztosnak. Egyébként a mélyebb hang kompetensebbnek tűnik. Ideges állapotban viszont magasabb hangon beszél az ember.
-
- Gondolja át a beszélgetés előtt, hogy milyen kérdést tud feltenni. Biztosan tudni szeretné az interjúztató a beszélgetés végén, hogy mi nem világos Önnek. Ekkor jó, ha van a tarsolyában néhány kérdés. Aki kérdés nélkül fejezi be az interjút, finoman fogalmazva nem tűnik lelkesnek és tettre késznek.
-
- Jól veszi ki magát, ha egyszer-egyszer nevén nevezi a beszélgetőpartnert. Persze ne vigye túlzásba.
-
- Ha egy nemzetközi cégnél követelmény az idegennyelv ismerete, számolnia kell azzal, hogy az interjúztató a beszélgetést hirtelen a kért nyelven folytatja. A legjobb, ha a beszélgetés előtt gyakorolja a magyar és az idegennyelvű telefoninterjút egy barátjával szerepjáték formájában. Így tudja meg a legjobban, hogy mely szavakat kell felfrissítenie.
-
- Fontos gyakorlati tipp: Keressen egy nyugodt helyet. Beszélje meg a lakótársakkal, hogy ne zavarják. Ha szükséges, ragasszon ki papírt az ajtóra. Gondoskodjon arról, hogy ez idő alatt valaki más foglalkozzon a gyerekekkel, a kutyákkal.
Terjedőben a telefoninterjú
A telefonos interjú itthon még nem olyan elterjedt, mint Nyugat-Európában. A HR vezetők telefonos interjúja jó hír, azt jelenti sikeresen túl van egy akadályon. A beszélgetés azonban számos buktatót rejt.