Abszurd az a feltételezés, miszerint a csatlakozó országokban az átlagjövedelem tíz éven belül az uniós szintre jut majd.
Azok többségében az átlagbérek csupán ötven év múlva érik majd el az EU-színvonalat, állítja az Osztrák Gazdaságkutató Intézet (Wifo) aktuális tanulmánya. Ezt az előrejelzést a brit Economist Intelligence Unit elemzése is alátámasztja, írja a Die Presse.
Azonban még a fenti határidő is csupán bizonyos feltételekkel lesz tartható. Eszerint térségünk országainak átlagban évi négy százalékos gazdasági növekedést kell majd produkálni, feltételezve, hogy a jelenlegi EU-tagállamok gazdasága két százalékkal bővül majd.
A mostani csatlakozást érdemes összevetni a nyolcvanas évek déli bővülésével, amikor szintén egyötöddel nőtt az EU lakosságszáma.
A csatlakozó országok gazdasági teljesítménye jelenleg a tizenötökének csupán 4 százalékát teszi ki, a vásárlőerő-paritást tekintve pedig ez az érték 9 százalék.
A déli bővülés idején Portugália, Spanyolország és Görögország együttes mutatója ennél lényegesen nagyobb, 10, illetve 14 százalék volt.
Azóta a déli államok csupán részben tudtak felzárkózni az EU többi tagállamához.
Spanyolországban az egy főre jutó átlagkereset 1986-ban az akkori EU-átlag 75 százaléka volt, 2002-ben 85 százaléka. Portugália esetében ugyanez a mutató 57-ről 70-re emelkedett, Görögország estében pedig - főleg a balkáni háborúk miatt - 72-ről 67-re csökkent ez az érték.
Szakértők hozzáteszik: Írország is csupán 16 évvel a csatlakozás után kezdett rohamos felzárkózásba.
(Menedzsment Fórum)
Térségünk ötven év múlva éri el az uniós bérszintet
A csatlakozó országok állampolgárai átlagban 50 év múlva számíthatnak az uniós szintet elérő bérekre. Szakértők a spanyol, a görög és a portugál példára is hivatkoznak ennek alátámasztásra.