"A legjobb minőség nyújtására törekszünk amióta 17 évvel ezelőtt megnyitottuk a magyarországi éttermeinket. Semmi rejtegetnivalónk nincs, ezt a nyílt napok keretében meg kívánjuk mutatni az érdeklődőknek, azoknak is, akik korábban kritikával illettek minket" - nyilatkozta Radek Janalík, a McDonald's ügyvezető igazgatója.
Dr. Cselényi Tibor minőségbiztosítási vezető az mfor.hu kérdésére elmondta, hogy az éttermekben a sütésre használt olajat a forgalom, a szabad zsírsavak elszaporodása és az ízlelés függvényében átlagosan 2-6 naponta cserélik. Az elhasznált növényi olajat a cég néhány éve egy osztrák vállalatnak adja át, amely motorhajtóanyagot (biodízel) készít belőle.
A minőségbiztosítási rendszer megszabja például, hogy 10 percig melegen tartják, utána pedig leselejtezik a termékeket, illetve a túlsütés elkerülése érdekében az automatizált grilleket naponta négyszer ellenőrzik és beállítják. A dolgozók félóránként fertőtlenítik kezüket, a nyershús, a tojásételek és a saláták elkészítéséhez kesztyűt használnak. A begyűjtő cégek lerakókba hordják az élelmiszerhulladékot, amelynek arányát az előírásoknak megfelelően 2 százalék alatt kell tartani. Évente két-háromszáz tonna ételhulladék keletkezik, ennek egy részét állatmenhelyekre szállítják.
"Már 10 éve használjuk azt a higiéniai előírásokra vonatkozó HACCP rendszert, amelynek betartása Magyarországon a tavaly májusi EU-csatlakozás óta kötelező" - mondta Dr. Cselényi Tibor. Ellenőrzik az állatok etetését a farmokon, a vágóhidak működését, a szállítási feltételeket, a logisztikai központokban az elosztást, a kiszolgálást, de számon kérik a beszállítók szállítóit is.
Az éttermek működését évente legalább kétszer megvizsgálják. A kontroll kiterjed az élelmiszeráru esztétikájára, állagára, összetételére és hőmérsékletére. Ezt követően a küldöttség tagjai a hűtők és raktárak működését, a nyersanyagok tárolását és feldolgozását nézik meg. Az étteremhálózat tagjai a kínálat minden darabjából 2-4 havonta mintát küldenek a frankfurti minőségbiztosítási központba, ahol 1-től 3-ig pontozzák a termékeket.
A cég a csomagolási hulladék szelektív gyűjtését 1996-ban vezette be. Bárczi István környezetvédelmi vezető kérdésünkre közölte: tavaly a keletkezett 1200 tonna papírhulladékból 639 tonnát, illetve a 170 tonna műanyagszemétből 61 tonnát hasznosítottak újra. A csepeli papírgyár, a Dunapack leányvállalata a Duparec hullámpapírt állít elő a válogatott alapanyagból. A műanyag egy részéből takarófólia és szemeteszsák készül, másik részét előkezelést követően cementgyárban égetéssel és energiatermeléssel hasznosítják.
A cég felismerte, hogy egyre nagyobb az igény olyan állatokból készített élelmiszerárúra, amelyeket nem ketrecekben, a napsütéstől távol tartottak. Ezért egyes tejet tartalmazó készítményeinél egyik osztrák cég szabadon tartott teheneinek (Happy Cow) tejét használja fel alapanyagnak.
Nagy Vajda Zsuzsa