3p

Minden év elején nagy divatja (és keletje) van a hazai cégek rangsorolásának. Az mfor.hu ezúttal az Ecostat szerdán publikált listájából, valamint két gazdasági hetilap rangsorából szemezgetett.

Mire jók a listák? Az Ecostat rangsorainak táblázata!

Az Ecostat két elemzése egészen más szempontok szerint állítja sorrendbe a cégeket. Az egyik lista csak a középvállalatokat elemzi, míg a másik a GDP (bruttó hazai termék) alapján rangsorolja a vállalatokat.

A második szempont szerinti elemzésben szintén a Mol áll az élen. Itt előkelő helyen szerepelnek azonban olyan cégek is, amelyek a legtöbb rangsorba egyáltalán nem kerültek be, vagy hátul kaptak csak helyet: ötödik például a Szerencsejáték Zrt., hetedik a Magyar Posta Zrt., nyolcadik a MÁV.

A középvállalkozásokat besoroló lista élén az Ursa Salgótarjáni Üveggyapot Zrt. áll, utána a Xella Magyarország Építőipari Kft., a KFKI LNX Hálózatintegrációs Zrt., a Colas-Északkő Bányászati Kft. és a LOreal Magyarország Kozmetikai Kft. következik a GDP hozzájárulás alapján.

Budapest a fellegvár

A rangsorok elemzése megerősíti azt a feltevést, hogy míg például az élelmiszeripar cégek - az uniós csatlakozás óta élesebb verseny miatt - lassan visszaszorulnak, addig a sztrádaépítés konjunktúráját kihasználó építő- és építőanyag-ipar izmosodik.

A listák tanulsága szerint megdöbbentően egyenetlen a legnagyobb hazai vállalatok területi eloszlása: a HVG top 500 cégei közül 231-nek a fővárosban van a székhelye. Árbevételt illetően Budapesten és Pest megyén kívül kiemelkedik Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron és Fejér megye. Az autópályák által elérhető megyék többségében gyorsabb a cégek növekedése, mint a többi régióban - állapítható meg az elemzésekből.

Van értelme

Mivel az adatgyűjtő cégek különböző eszközökkel és módszerekkel próbálják megszerezni az adatokat, ezért még a hasonló mutatókat elemző listákon is eltérések mutatkozhatnak. Ilyen például a Nokia esete, amely a HVG-listán szerepel, a Figyelőén viszont nem. "A cég ugyanis sokáig elzárkózott az adatszolgáltatás elől, idén viszont megnyílt a HVG által megbízott cégnek" - mondta az mfor.hu-nak Karsai Gábor, a Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese.

A szakember szerint az ilyen hiányosságok ellenére is van értelme a toplistáknak, hiszen önmagukban is érdekesek, sőt különböző rangsorok összevetéséből nagyobb összefüggések is közérthetően levezethetők. "A GE például láthatóan évről évre stabilan halad előre, míg más cégeknek egyszer kiugróan jól megy, máskor pedig nagyot zuhannak" - magyarázta Karsai Gábor.

"Komoly, akadémiai szintű elemzésekhez persze nem hasonlíthatók ezek a lajstromok, de nem is ez a feladatuk. Sokkal inkább az, hogy a hétköznapi emberek számára is átláthatóvá tegyék a gazdaság mindennapjait" - tette hozzá.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok:
Budapesten koncentrálódnak a hazai óriáscégek Az Allianz az elsőszámú német vállalat

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!